9 вистински ХОРОР случки, од кои ќе ви се крене косата на глава

Додека одредени луѓе активно се занимаваат со возбудувања препуштајќи се во хорор филмови, има други луѓе со толку морничави искуства што лесно можат да послужат како основа за застрашувачко сценарио. Прочитајте ги овие 9 инциденти од кои ќе ви се крене косата на главата.

 

 • „Кога бев мал, тврдев дека имам замислена пријателка, која имаше светло кафена коса и носеше ноќна тоалета, а имаше ѕвезди за очи. Потоа, внука ми живееше во мојот стар дом од детството, и ми рече дека имам другарка на која и недостигам и прашала зошто си отидов. Кога прашав која, таа го опиша мојот стар имагинарен пријател. Беше супер страшно“.
 • Отидов да го гледам „Шестото сетило“ кога првпат излезе со жена ми. Штотуку се вселивме во нашата нова куќа, а жена ми беше прилично растреперена кога дојдовме дома. Во овој момент немавме деца. Таа инсистираше да поминам низ сите соби во куќата за да проверам… којзнае што.
  Бидејќи бев послушен сопруг, со зашеметени очи поминав низ сите спални соби и завршив во гостинската бања. Вратата беше подотворена, а јас ја оттурнав…и веднаш до мојата глава го слушнав најгласниот, најкрвавиот крик досега. Излезе дека мачката била зад вратата и некако ја имала опашката во џемот – и кога ја отворив, таа се стаписа“.

 

 • „Една вечер, кога имав 9 години, решив да се спуштам долу откако сите дома ќе спијат за да  јадам од фрижидерот. Морав да се движам низ темната куќа доле во тотален мрак како мал нинџа. Наеднаш слушнав како вилушка удри во нешто. Светлото на часовникот за микробранова печка покажа контури на човек кој седи во нашата кујна. Тој не можеше да ме види, но јас го видов: слаб тип, како ги јаде нашите остатоци и го пие нашето млеко од тетрапакот.
  Полека се повлеков, се вовлеков на катот и ги разбудив мама и тато. Тие направија премногу врева и додека се симнаа долу, кујната беше празна. Сите велеа дека сум читал премногу хорор стрипови, па го откачија тоа што го кажав. Почнав да ја следам положбата на сè во кујната.
  Еден ден држачот за хартиена салфетка беше на погрешната страна од шанкот. Друг ден, во мијалникот беше кригла што ја немаше претходната вечер. Потоа, еден ден, бев во мојата соба и читав кога го кренав погледот. Над мојот кревет имав отвор за климатизација. Зад отворот за вентилација, пар очи ме гледаа. Вреснав, па моите родители го пребараа нашето поткровје и просторот под нашата куќа. Ништо.
  По некое време, нашата куќа почна да мириса. Луѓето од клима-уредот рекоа дека нешто веројатно се вовлекло внатре и умрело. Излезе дека тоа бил човекот за којшто зборував цело време. Живеевме во стара куќа со многу простор меѓу ѕидовите и големи канали. Тој живеел во нив со месеци. Полицијата рече дека тој направил многу „цртежи“. Никој никогаш не го идентификувал. До денес, не можам да погледнам внатре во отворите на куќите“.

 

 • „Имав 6 години и се сеќавам дека играв во мојата соба, а дедо ми влезе и разговараше со мене неколку минути. По малку станува и ми вели „да бидам добра девојка за мама“, ме бакнува во чело и излегува. Мама доаѓа околу 5 минути подоцна хистерична и ми кажува дека дедо ми умрел преку ноќ, и дека мораме да заминеме за да одиме со семејството во двете држави каде што живеел“.
 • „Разговарав со едно момче по име Кевин кога бев дете. Секоја вечер доаѓаше да ме посети на мојот прозорец, а ние игравме во мојата спална соба. Понекогаш и тој остануваше во мојата куќа, наместо да се врати низ прозорецот. Многу темелно им го опишав на моите родители пред да пораснам и повеќе да не го гледам. Мојот брат и неговото семејство се преселија во нашиот дом од детството пред неколку години. Во текот на првиот месец од животот во мојата стара спална соба, мојата 3-годишна внука точно го опиша Кевин на брат ми. Никогаш не сме ѝ кажале на неа, ниту на кое било од другите деца, за Кевин.
  Пред тоа, кога сè уште живеев во таа куќа, мојата постара внука нè праша кое е малото момче во ходникот. Таа беше единственото присутно дете. Салата е простор од околу три метри помеѓу мојата стара спална соба и старата спална соба на брат ми и бањата. Еден простор со три врати. Таа гледаше право во мојата соба“.
 • „Живеев сам помалку од една недела. Земав кинеско и јадев пред телевизорот. Го завршив оброкот и го отворив колачето за среќа. На него пишуваше: „Ќе имаш посетител вечерва, заклучи ја вратата“. Таа вечер немаше посетители, но сеќавањето сè уште ме прогонува“.

 

 • „Кога имав можеби 10 или 11 години, отидов да пливам со баба ми во нејзиниот базен. Зедов гума за базен, скокнав со неа и ја потопив. Дував на едниот крај за да излезе вода од другиот, но наместо тоа изби фонтана од бубашваби од неа, кои летаа врз мене, баба ми и базенот. Имав напад на паника и се туширав едночасовно, плачејќи цело време“.
 • „Се разбудив една вечер околу 1 часот по полноќ, слушнав дека е вклучен тушот… Прво помислив дека е брат ми, тој работи ноќни смени, па мислев дека доцна дошол дома и е под туш… Траеше околу половина час додека станав и отидов да видам што прави…
  Никој не беше под туш, брат ми уште не беше дома, јас бев единствена во куќата. Сè уште до денес, немам поим како се вклучи или кој го направи тоа“.

 

 • „Мојата стара колешка имаше син кој беше во средината на триесеттите години и тој имаше син по име Хантер кој имаше 4 или 5 години. Таа рече дека Хантер има лоши соништа и спие со својот татко кога ќе се исплаши. Една ноќ, татко му се разбудил затоа што слушнал како Хантер го вика. Но, тој го викал со неговото име, а не „тато“.
  Така отишол во неговата соби и видел дека детето спие. Го разбудил и му рекол „Хантер, ме викаше. Дали е се добро?” А Хантер рекол: „Тато, кога ќе ти се јават, не треба да одговараш“, и повторно заспал. Го прашал за тоа следното утро, но тој рекол дека не се сеќава дека го кажал тоа“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

 • Gjoko напиша:

  Mene mi se krena kurot

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *