Ако сте инвалид во Велес, не сте и во Скопје: Еве колку оваа наша дно од држава вистински се грижи за лицата со посебни потреби, во која за вработување важно е партиска книшка, не мозок

Патувањето од Велес до Скопје за да заврши здравствени работи се претворило во кошмар за оваа жена. И само поради тоа што очигледно многу писмени луѓе се на работни позиции и само поради тоа што очигледно не можат да ги казнат вистинските криминалци во државава, па удри по некој кој веќе примил сто стапа на грбот.. лице со посебни потреби и инвалидитет.

Случката што ја објасни на својот фејсбук профил Билјана Гаврилова Станковска само покажува дека ни нема спас и сме под дното. Еве што напиша таа на својот фејсбук:

„Денес сум толку изреволтирана,толку дискриминирана,толку очајна што воопшто живеам во оваа наша никаква државичка,ај да кажам и зошто.

И покрај сите предизвици и спрепки што ми ги нанел и нанесува животот,наместо ова наше општество(ако може да се каже така) да ни ги олесни работите како лица со посебни потреби,тоа нас не удира по нос.
Отидени во Ск нормално по болници,на враќање паркирани на автобуска станица на паркинг означен за инвалидни места,колата означена со знак за инвалид,со членската од здружение на лица со посебни потреби ставена на шал табла,пратена порака..ни ставаат блокада..се јавуваме на бројот нормално залепен на возачката врата,доаѓаат дечките од гратски паркинзи ги прашуваме зошто е блокадава кога се е уредно направено по правила,овие првично велат дека цитирам:”Aма вие сте од друг град” ко божем мајко мила јас кога ќе отидам во Ск инвалидноста ми завршува и не смеам да паркирам на место означено за инвалиди и му велам:” Кога веќе вака ставате блокади на инвалидни возила паркирани на инвалидско место што не се од Ск тогаш напишете некаде дека паркингов важи само за возила од Ск”..чудно ме гледа..Второ велам: “Запознати со тоа што град Ск за возилата од други градови не дозволува бесплатни паркинзи,си пративме порака..и покрај тоа пак блокада”..на тоа ми одговара: “Кога си паркиран на инвалидско место пораката не важи”.Молам?!?! Кого и како правите будала!! Во нормална држава и во останатите градови во нашава ни државичка нигде не е проблем да се паркираш на инвалидно место со инвалидско возило,иако си од друг град/држава,па дури и да не платиш паркинг..само Скопјево е некоја посебна држава изгледа со некој нивни дискриминирачки правила!Се јавува батето во централа,прво чекаме едно 15мин за да го решат “проблемов”,ѕвонат од таму чоекот си се трга настрана (за да не се слушне што се убедуваат) разговара едно 5мин..се враќа и вели:”Од таму велат мора да си ја платите казната”..Си кажавме уште некој работи на кој секако не се придаде важност,пошто се вадеа цело време со тоа дека они се само вработени и си ја работат работата..незнам само која и каква работа кога ,како ќе им дојде така си тераат..ама нејсе.
Море чоек,море човеци..пошто не сте луѓе да ве наречам така,знам дека и до некаде не сте ни вие криви некој има и над вас ама да печалите на нас и згора да се иживувате..има Господ тој е над сите.
Лута сум да..никогаш јавно не сум се дрзнала да напишам ништо иако ова е еден од многуте случаи со кој се соочуваме ние,третирани како граѓани од незнам кој ред..прв сигурно не..ама ова е веќе претерано.
Инаку казната си ја плативме да,ама да ви кажам дека повеќе нема да ќутам..ова нема да остане вака..“

Смеењето е најслатко кога е на своја сметка. Дознајте какви несекојдневни работи се случуваат во секојдневниот живот на Македонците на каналот Македонски несекојдневни ситуации. Испратете своја смешна слика или видео овде.

 • Мето напиша:

  Си ја сакам Македонија повеќе од се! …арно ама кога гледам што се се случува, какви неправди, какви гадови ни ја кројат судбината, посакувам Армагедон …жално до бол 🙁 ((((

 • Мамето напиша:

  Тужете го Градски паркинг! Имате право, имате и документи. Па на крај дали спогодбено ќе биде или судот ќе го реши спорот, останува да чекате, ама сте во право!

 • ТОРКО напиша:

  ДА СУМ ВРАБОТЕН И ДА ГО ИМАМ ОВОЈ СЛУЧАЈ, САМО БИ ПРОДОЛЖИЛ НА НАРЕДНИТЕ МЕСТА, ЗАРЕМ НЕКОЈ ЌЕ ЗНАЕ ВО ТОА ВАШЕ СКОПЈЕ ДЕКА ОВА ВОЗИЛО ОД ВЕЛЕС ВИ ГО ЗАЗЕЛО МЕСТОТО. ОДЕТЕ КАЗНУВАЈТЕ ПАРКИНГ НА ТРОТОАР

 • buli напиша:

  HA HA HA SUDOT KE GO RESEL SPOROT. OVOJ SPOR DA SAKAL BI GO RESIL SUDOT USTE PRED ZAKONOT DA GO DONESAT. AMA AJ GLUP NAROD SME NEKA PATIME USTE I NE ZABORAVAJTE MASOVNO DA IZLEZEME NA IZBORI I DURI DA SE TEPAME AKO TREBA SO NAJBLISKITE SAMO ISTITE IDIOTI I POSLE 40GODINI DA NE VODAT.

 • Љубомир напиша:

  ЈП градски паркинг се шампиони, кога ќе заврши паркирањето пораката ми доаѓа на албански јазик!!!??? Се прашувам дали и на други им се случува ова ???

 • ха ха аххх напиша:

  Кретените во Гратски Паркинг се посебен вид идиоти.
  Почнувајќи од мајмуните кои висат по паркинзи па до мајмуните во канцеларија, што ги прават „правилата“.
  Јас сум од Скопје па незнам колку казни сум платил, не е дека нас не ни прават вака.
  Ова е криминогена држава, управувана од криминогени политичари и партиски војници. Јасни правила и функционално судство и правна дрќава не им се во полза. Затоа е се функционира на овој начин.

 • Жарко Г. напиша:

  Зввврррр…демек ѕвони телефонот…
  – АЉоо…
  – Ало, дали е тоа Градски паркинзи?
  – Не бе…тука е Шукри од министерсто на Љокална самоупрљање. Што требаше ти море?
  – Ништо…само сакав да…ви го ебам мамето и на вас

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.