Ако умрете во играта умирате во реалниот живот! Застрашувачка кацига за виртуелна реалност која инстантно го уништува мозокот

Основачот на платформата Oculus на Мета може да има проблем да најде волонтери кои ќе ја испробаат неговата најнова креација – кацига за виртуелна реалност за која тој тврди дека може да ве убие.

NerveGear, создаден од 30-годишниот основач на Oculus, Палмер Лаки, веднаш го „уништува мозокот“ на корисникот кога тој ќе умре во виртуелна игра. Изгледа како обична кацига, освен трите застрашувачки „модули за полнење експлозивни“ кои се вперени кон черепот на корисникот.

 

Лаки, кој ја продаде својата фирма Oculus на Мета за 3 милијарди долари во 2014 година на 21-годишна возраст, го опиша „неверојатниот“ уред во блог пост.

„Идејата да го поврзете вашиот реален живот со вашиот виртуелен аватар отсекогаш ме фасцинирала – вие веднаш ги подигнувате влоговите на максимално ниво и ги принудувате луѓето фундаментално да размислат како комуницираат со виртуелниот свет и играчите во него“, вели тој.

„Напумпаната графика може да направи играта да изгледа пореална, но само заканата од сериозни последици може да направи играта да се чувствува реална за вас и за секое друго лице во играта. Ова е област на механика на видеоигри која никогаш не била истражена“.

Уредот е инспириран од Sword Art Online, аниме серија со истоимена VR игра, достапна со кацига наречена NerveGear, која ги стимулира петте сетила на корисникот преку неговиот мозок. Во серијата, играчите можат да ги искусат и контролираат своите ликови во играта со својот ум додека носат NerveGear.

Но, кога 10.000 играчи ќе се логираат во играта за прв пат онлајн, откриваат дека не можат да се одјават – и дека отстранувањето на кацигата би било фатално.

„Гејмерите се заробени од луд научник во игра на смртта од која може да се избегне само со завршување на играта“, објаснува Лаки.

Доколку нивните ударни точки се спуштат на нула, нивниот мозок би бил бомбардиран од извонредно моќни микробранови, кои наводно ќе го убијат корисникот. Истото би се случило доколку некој во реалниот свет го манипулира нивниот NerveGear, дисплејот за виртуелна реалност поставен на глава.

Во играта, NerveGear содржи емитер на микробранова печка што може да биде смртоносен, но Лаки користи алтернатива – модули за полнење со експлозив. Тие се поврзани со сензор кој може да детектира светлина, вклучително и кога екранот трепка црвено со одредена фреквенција за да укаже на виртуелна смрт. Потоа полнењето се активира, веднаш уништувајќи го мозокот на корисникот

Лаки, кој има проценета нето вредност од 1,4 милијарди долари, тврди дека уредот сè уште е во развој и досега ја има развиено само половина од тоа што ве убива. „За другата половина од равенката за совршен уред за виртуелна реалност треба уште многу години“, вели тој.

Лаки, исто така, го нарече NerveGear „дел од уметноста“ и „потсетник што предизвикува размислување за неистражените патишта во дизајнот на играта“.

„Тоа е исто така, колку што знам, првиот не-фикциски пример на уред за виртуелна реалност кој всушност може да го убие корисникот“, додава тој. „Тоа нема да биде последно“.

Лаки, ентузијаст за видео игри и сега сопственик на одбранбениот изведувач Anduril Industries, го основал Oculus кога имал само 15 години, работејќи на прототипови во гаражата на неговите родители.

Почнал да развива очила за виртуелна реалност поставени на глава уште кога бил на училиште, а бил на колеџ кога го создал првиот прототип на слушалки за виртуелна реалност по цена на потрошувачите наречени Oculus Rift, иако на крајот заминал да работи на проектот со полно работно време.

Лаки ја напуштил Мета (тогаш позната како Facebook) во 2017 година, три години откако Oculus беше преземен од компанијата на Цукерберг.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!