„Алал да ти е, брат“: Канаѓанец изел 50 од НАЈЛУТИТЕ пиперки на светот за 6 минути и се запишал во Гинисовата книга на рекорди

Канаѓанецот Мајк Џек го собори рекордот за најбрзо јадење на најлутата пиперка на светот. Тој е сега запишан во Гинисовата книга на рекорди, според официјалната веб-страница на директориумот. Џек можел да изеде 50 пиперки Каролина Репер, кои се 1,64 милиони во вредност на скалата Сковил, за 6 минути и 49,2 секунди. После тоа, тој совладал уште 85 од овие пиперки, јадејќи вкупно 135 „Каролина Рејперс“ одеднаш. Канаѓанецот беше на првото место по брзина, но на второто по количина. Австралиецот Грегори Барлоу изел најмногу пиперки од овој тип во едно јадење; неговиот рекорд е 185 парчиња.

 

Според Џек, сензацијата на првата пиперка била најнепријатна. Канаѓанецот во последните 20 години активно јаде зачинета храна и успева да стекне толеранција, но сепак му е тешко да јаде големи количини од таквата храна. „Имам силни грчеви, како некој да ми ги стиска и витка цревата“, вели рекордерот.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *