Американка добила парична помош во вредност од 1,5 милиони долари, за време на КОВИД-19, а сега ќе оди во затвор поради начинот на кој ги добила и потрошила

32-годишната Американка Даниеле Милер има 34 илјади следбеници на „Инстаграм“. Ова е релативно малку, но девојката има доволно ентузијазам за дрско да ја измами државата. Во 2020-2021 година, во екот на пандемијата на коронавирус, таа со измама добила 1,5 милиони долари од помошните фондови за КОВИД-19, но ги потрошила не на целни потреби, туку на најнеопходната, според нејзиното мислење, дизајнерска облека, чанти и други луксузни предмети.
Како што утврди американското Министерство за правда, г-ѓа Милер се обратила до државата за заем, какви што им биле исплатени на малите бизниси за да ги поддржи во контекст на пандемија и општ карантин. Притоа, претприемничката дејствувала во име на фиктивни правни лица и користела лажни документи за различни личности. Севкупно, таа успеала да добие најмалку 1,5 милиони долари на овој начин.

„Инсајдер“ пишува дека Милер ги искористил парите за да изнајми скап стан во Њујорк, да лета со приватни деловни авиони и да купува луксузна облека и додатоци. Таа без срам го документирала „Слаткиот живот“ на сопствениот „Инстаграм“ профил (многу објави оттогаш се избришани). На 6 март оваа година, инфлуенсерката се изјаснила за виновна по три точки за електронска измама и две точки за тешка кражба на идентитет.

Одговорните органи успеале да одземат повеќе од 600.000 долари во готовина и банкарски сметки. Покрај тоа, одземени и се чанти од „Луј Витон“, часовници „Ролекс“, чевли и облека од „Диор“, како и други предмети кои веројатно нема да го олеснат животот за време на пандемија. Сега Милер ќе мора да ја почека одлуката на судот. Само за секоја од обвиненијата за електронска измама законската регулатива предвидува казна затвор до 20 години.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *