Американка украла јајце од зоолошка градина пред 20 години и си одгледала опасно милениче во својот двор

Жителка на градот Буда, Тексас, САД, нелегално одгледувала алигатор од два метри во својот двор и го чувала две децении.

Државните службеници за диви животни го откриле предаторот додека истражувале друг случај. Сопственичката на алигаторот признала дека украла јајце од зоолошката градина Animal World & Snake Farm пред 20 години кога работела таму како волонтер.

„Алигаторите можат да имаат 50-60 јајца во гнездо. Така, некој може лесно да однесе јајце или бебе дома без никој да го забележи“, објаснува чуварот на зоолошката градина Џерод Фортман.

Забележано е дека водителката се грижела за алигаторот, а тој бил пријателски настроен кон неа. И покрај тоа, службата за диви животни била принудена да го однесе предаторот, бидејќи жената немала соодветна дозвола да го чува.

„Таа ја сфати веста прилично тешко. Но, таа сепак треба да ги следи сите правила и прописи на државата “, вели вработената во службата. За незаконско чување на алигатор, жената се соочува со парична казна од 1000 долари.

Алигаторот е вратен во Animal World & Snake Farm, па сопственичката секогаш може да го посети во зоолошката градина.

„Знаете, сочувствувам со неа со целото мое срце. Ќе му дадеме на алигаторот нов добар дом “, им рече Фортман на новинарите.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.