Американските разузнавачи предупредуваат: Кина гради стотици нови ракетни локации, произведува повеќе оружје и организира војска за уништување на САД

Американското разузнавање разгледува многу нови закани од Кина, вклучително и зголемување на нуклеарните лансери, повеќе закани за Тајван, ракети базирани на вселената и зајакнување на nivnite способности за оружје за масовно уништување.

Проценката доаѓа во време на зголемени тензии меѓу Вашингтон и Пекинг, кои се влошија по шпионскиот балон што Кина го испрати над САД и објави дека Си Џинпинг размислува за смртоносна помош за Русија за нејзината војна во Украина.

 

 

Во меѓувреме, предлог-буџетот на претседателот Џо Бајден вклучува невидено зголемување на финансирањето на Пентагон во време на мир – 835 милијарди долари, од 816 милијарди долари во тековниот буџет.
Дополнителните пари се должат на ескалацијата на тензиите со Кина, која Пентагон ја гледа како предизвикувач на американското воено раководство.
Пентагон го предупреди Конгресот дека Кина сега има повеќе копнени фрлачи на ракети со интерконтинентален дострел отколку САД.

 

 

Според Канцеларијата на директорот на националното разузнавање, кој ја објави својата годишна проценка на заканите во средата, Пекинг гледа и на оружје засновано на вселената.

„Кина, исто така, спроведе орбитални технолошки демонстрации, кои иако не се тестови на противвселенското оружје, ја докажуваат способноста на Кина да управува со идните вселенски контрапросечни оружја“, се вели во извештајот.

Тајван e уште една точка на тензија меѓу двете велесили.

Кина организираше широки воени вежби минатиот август кога Пелоси го посети Тајван и се сретна со Цаи, вклучително и фрлање проектили над островот во демонстрација на сила, испраќање воени бродови преку средната линија на Тајванскиот теснец и симулирање на блокада на Тајван со повеќедневни воени вежби во близина на островот.

Во изминатите неколку недели, Кина му ја покажа својата моќ на Тајван – испрати 25 воени авиони и три воени бродови кон островот.

Бајден, како одговор, одобри продажба на стотици проектили за борбени авиони Ф-16 на островот.

„Во 2023 година, Пекинг ќе продолжи да врши притисок и евентуално да нуди поттик за Тајван да се придвижи кон обединување и ќе реагира на она што го смета за зголемен ангажман меѓу САД и Тајван“, се вели во проценката.

 

„Пекинг тврди дека Соединетите Држави го користат Тајван како „пион“ за да го поткопаат подемот на Кина и ќе продолжат да преземаат посилни мерки за да се воздржат од забележаното зголемување на поддршката за Тајван. Пекинг може да се надоврзе на своите активности од 2022 година, кои би можеле да вклучат повеќе централни премини на Тајванскиот теснец или ракетни прелети на Тајван.

САД, како и многу други земји, немаат формални дипломатски врски со Тајван, но според американскиот закон се обврзани да им обезбедат средства да се бранат.

Вашингтон долго време користи политика на „стратешка двосмисленост“, што значи дека не е јасно дали би одговориле воено на напад на Тајван.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!