Дали новиот iPhone 16 ќе биде на преклопување? „Apple“ мудро молчеше до сега, но конечно излегоа со два примери за модел кој ќе биде дел од новата иновација

Откако првиот „iPhone“ беше пуштен во продажба во 2007 година, паметните телефони на „Apple“ изгледаа речиси исто. Но, тоа би можело да се промени, поради извештаите дека технолошкиот гигант развива радикално поинаков дизајн на смартфонот што следува и ќе се преклопува.

 

 

 

Според „The ​​Intelligence“, „Apple“ развива „најмалку два“ ​​прототипа за „iPhone“ кои можат да се преклопат на половина. Овие дизајни се преклопуваат хоризонтално, во класичен дизајн на телефон на преклоп, наместо да се преклопуваат вертикално како книга.

Но, не очекувајте да ги видите овие на полиците наскоро, бидејќи „Apple“ вели дека тие нема да бидат подготвени барем до 2026 година. Популарноста и софистицираноста на телефоните што се преклопуваат се зголемуваат од лансирањето на „Samsung Galaxy Fold“ во 2019 година. И, иако сè уште не се толку популарни како традиционалните дизајни на телефони, голем број големи технолошки играчи сега објавуваат свои модели на преклопување.

 

 

На најновата понуда на „Samsung“, „Samsung Galaxy Z Flip 5“, им се придружија „Motorola Razr+“ и „Google Pixel Fold“. Но, освен објавувањето на неколку примамливи патенти и вообичаените гласини, „Apple“ остана прилично тивок за уредите што се преклопуваат.

Извештајот забележува дека „Apple“ веќе се обратил до „барем еден“ производител во Азија за можноста за производство на делови за телефон што се преклопува. Инженерите на „Apple“, наводно, бараат некои „привлечни карактеристики“ кои би го направиле овој телефон вреден за производство.

 

 

Сепак, извештаите сугерираат дека веќе наишле на неколку проблеми. Прототипите очигледно премногу лесно се кршат и инженерите „се мачеа“ да ја отстранат централната бразда каде што се преклопува телефонот. Наводно, „Apple“ исто така сака да го направи уредот „тенок како сегашните уреди“, само да е преклопен.

Ова би значело секоја половина од телефонот да биде двојно потенка од обичен „iPhone“.

Сепак, ограничувањата за големината на батеријата и компонентите на екранот го прават ова предизвик. Поради овие проблеми, „Apple“ не го додаде уредот во плановите за масовно производство за 2024 или 2025 година. Сепак, извештајот забележува дека инженерите на „Apple“, исто така, се борат да го намалат изгледот на централниот набор и да развијат шарка што му дозволува на таблетот да лежи рамно на површина.

Воопшто не е јасно кога ќе биде пуштен во продажба преклопениот „iPhone“, но ова е најдобрата потврда досега дека „Apple“ активно работи на отстранување на проблемите со производот.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *