Арнолд Шверценегер: „Не смееме да создадеме генерации на слаби и разгалени деца. Затоа јас сум исклучително строг татко!“

Арнолд Шварценегер предупреди за тоа дека денешните родители не смеат да си дозволат да создадат „генерација слаби луѓе“.

 

 

 

Актерот од „Терминатор“ инсистираше на тоа дека луѓето треба „да можат да се борат“ и да поминат низ „болка, беда и непријатност“ за да успеат. Но, тој е загрижен дека младите денес се разгалени и затоа треба да се научат како да бидат жилави.
Говорејќи во емисијата „Хауард Стерн“ на SiriusXM , тој рече: „Секој што се обидува да се роди себеси, да се разгалува и да се заштити – „О, не сакам да се чувствувам лошо, навистина не сакам да поминам низ каква било непријатност“. – Готово е! Никогаш нема да успеете. Едноставно така е. Мора да бидете способни да се борите“.

 

 

Ова доаѓа неколку дена откако ѕвездата призна дека е многу строг родител на своите деца.
Тој додаде: „Треба да бидете способни да прифатите болка, мизерија и непријатност, сите работи што не ви се допаѓаат. Затоа што колку повеќе ги искусувате работите што навистина не ги сакате, толку повеќе можете да одите и толку поцврсти станувате и можете да се справите со многу повеќе работи. Тоа е толку едноставно. Толку многу млади деца деновиве го избегнуваат тоа, но тоа мора да ве привлече… Не почнувајте да создавате генерација на слабаци… Да не претеруваме. Ајде да одиме и да ги научиме децата да бидат силни, да спортуваат, да учат и да се борат и понекогаш да поминуваат низ вакви болни моменти“.

 

 

76-годишниот австриски актер ги има Кетрин (33) и Кристина (31), Патрик (30) и Кристофер (26) со поранешната сопруга Марија Шрајвер, како и 26-годишниот Џозеф со Милдред Баена.

 

 

Арнолд неодамна откри дека еднаш фрлил еден од душеците на неговиот син низ прозорецот во нивниот базен како казна што не го наместил нејговиот кревет.
Ѕвездата од „Вистински лаги“ продолжи и додаде дека неговата ќерка редовно го разбеснува со тоа што не ги собира чевлите, па еден ден решил да и одржи лекција така што и ги запалил.

Арнолд беше во брак со Марија, но бракот се распадна во 2011 година кога беше откриено дека тој бил неверен со Баена години пред тоа.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *