Астрофизичар на НАСА ги оценува „вонземјаните” од Мексико и нивната вистинитост

Астрофизичарот Дејвид Спургел, познат по своето истражување на космичките феномени, придонесе за дискусијата за мистериозните мумифицирани суштества кои беа претставени во мексиканскиот парламент како дел од уфолошката прес-конференција. Овие суштества, велат уфолозите, се вонземјани со екстремитети со три прста пронајдени на платото Наска во Перу.

 

 

Спарџон, кој учествуваше во подготовката на извештајот на НАСА за неидентификувани аномални појави, одговараше на прашања од новинарите на прес-конференцијата на агенцијата. Еден од новинарите го прашал астрофизичарот дали НАСА контактирала со мексиканските власти во врска со овие необични наоди и какво значење треба да им се придава на овие суштества.
Спургел истакна дека за мексиканските вонземјани дознал само од Интернет, а потребни се експерти за да ја проценат нивната автентичност. Тој ја спореди ситуацијата со откривањето на примероци од лунарната почва, кои беа обезбедени за истражување од научници од целиот свет пред повеќе од половина век.
„Истото треба да се направи и во овој случај“, нагласи тој. „Ако имате нешто чудно, дајте примероци на глобалната научна заедница и ќе видиме што е тоа“.
Уфологот Хаиме Маусан, кој претходно одржа прес-конференција во мексиканскиот парламент, тврди дека мумифицираните вонземјани кои тој ги демонстрирал имаат ДНК значително различна од луѓето и дека тоа го докажува нивното вонземско потекло. Тој исто така изјави дека суштествата се наоѓале на платото Наска во Перу, каде живееле повеќе од илјада години и неселе јајца.
Додека научниците се скептични за овие тврдења, тие инсистираат на понатамошно истражување и обезбедување примероци за подетална анализа. Мексиканските власти, според информациите на уфологот Маусан, наводно веќе се согласиле да дадат примероци за истражување.

 

Лесли Уртеаги ја доведе во прашање автентичноста на овие наоди. Таа истакна дека таквите „вонземјани“ се познати од 2016 година, но ниту една научна организација во Перу не го потврдила нивното вонземско потекло.
Покрај тоа, по понатамошна истрага, беше откриено дека „вонземјаните“ претставени од Маусан од Наска всушност биле составени од скелетни остатоци кои припаѓаат на предколумбиската ера. Во врска со ова, перуанското Министерство за култура покрена истрага за нелегален извоз на овие артефакти од земјата.
Министерот Уртеагуи нагласи дека Министерството сега покренало кривична постапка против лица поврзани со овој скандалозен случај.
Таа исто така додаде: „Ќе побарам информации за да ги утврдам точно деталите за тоа што се случило“.

  • Васе напиша:

    Штом до сега не им дале примерок за тестирање на америве, се гледа дека е местенка!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *