Австралијка ослабела 30 килограми без да се откаже од чоколадото и го открива својот метод

Жена од Шепартон, Викторија, Австралија, која имала 95 килограми, ослабела третина од својата тежина без да се откаже од чоколадото и го открила својот метод на слабеење.

 

Ема Френсис Гуд (26) го започнала своето патување за слабеење во октомври 2020 година. Таа се здебелила 30 килограми за време на бременоста и за време на пандемијата COVID-19. Се нашла во присилна изолација, малку се движела и јадела многу висококалорична храна, чоколадо и слатки.

„За време на бременоста не следев диета и не го ограничував внесот на храна. Само нарачував храна кога сакав. Понекогаш тоа се случуваше неколку пати неделно“

По породувањето Гуд имала 95 килограми, но се трудела да не се критикува поради тоа, иако признала дека вишокот килограми влијаел на нејзината психичка и физичка благосостојба. Како резултат на тоа, по неколку недели, таа се чувствувала подготвена да ја врати „старата Ема“. Според зборовите на жената, таа почнала со едноставни вежби и долги прошетки со количка низ куќата

„Мојот син се роди за време на пандемијата, па спортските сали сè уште беа затворени. Честопати го врзував за мене и извршував домашни работи, а потоа користев лименки со храна како лесни тегови“, објасни Гуд.

 

Исто така, младата мајка постепено ја прилагодувала исхраната. Таа одлучила да јаде диета со малку маснотии и богата со протеини за да ѝ помогне да се чувствува подолго сита, а истовремено да создаде дневен калориски дефицит. Истовремено, си дозволила умерено да јаде чоколадо, десерти и омилена храна. Благодарение на овие мали промени во животниот стил, таа успеала да изгуби 30 килограми, да го врати мускулниот тонус и да го подобри своето здравје.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *