Батери азис: НАСА ја заврши својата мисија на Марс зашто лендерот што испраќаше информации снема батерија

НАСА официјално ја заврши својата мисија „Insight“ на Марс, откако лендерот не одговори на два обиди за комуникација. Неговите батерии на соларна енергија останаа без енергија. НАСА се збогуваше со „Insight“ по повеќе од четири години служба.

 

Контролорот на мисијата го објави падот на лендерот на Марс во средата по два неуспешни обиди да се контактира со леталото. Тимот од Лабораторијата за млазен погон на НАСА (JPL) рече дека причината за смртта се батериите на леталото што останале без струја.

Последен пат кога лендерот комуницирал со Земјата било на 15 декември, но контролата на мисијата претходно одлучила да ја прогласи мисијата за завршена доколку Insight пропушти два обиди за комуникација. Официјалниот профил на Твитер „Insight“ во вторникот ја објави она што се верува дека е последната фотографија направена од лендерот на Марс.

Insight откри повеќе од 1.300 земјотреси со својот сеизмометар направен од Франција, вклучително и неколку предизвикани од удари на метеороиди, од слетувањето на Марс во 2018 година.

Томас Зурбухен, помошник администратор на Дирекцијата за научна мисија на НАСА во Вашингтон, во изјавата рече: „Го гледав лансирањето и слетувањето на оваа мисија, и иако збогувањето со вселенското летало е секогаш тажно, фасцинантната наука спроведена InSight е причина за славење.

„Само сеизмичките податоци од ова нудат огромни сознанија не само за Марс, туку и за другите карпести тела, вклучувајќи ја и Земјата“.

Конечната слика на Insight го покажува неговиот сеизмометар, сеизмичкиот експеримент за внатрешна структура (SEIS), тркалезен инструмент во облик на купола. SEIS седеше на површината на Марс за да го почувстува неговиот „пулс“ или сеизмички вибрации и да обезбеди увид во внатрешната активност на планетата. InSight, исто така, носи две инженерски камери – едната поставена на раката (позната како IDC), а другата на предната страна на лендерот (познат како ICC), кој ја направи оваа конечна слика.

Претходно ова лето, лендерот имаше толку мала преостаната моќ што мисијата ги исклучи другите научни инструменти на Insight за да го одржи сеизмометарот да работи. НАСА дури и го исклучи системот за заштита од дефекти што инаку автоматски би го исклучил сеизмометарот доколку системот открие дека производството на енергија на лендерот е опасно ниско.

„Insight“ имаше задача да ја проучува длабоката внатрешност на Марс за да дознае како се формирале сите небесни тела со карпести површини, вклучувајќи ги и оние на Земјата и Месечината. Тој требаше да работи само две години, но неговата мисија беше продолжена на четири години откако беше откриено дека „произведува исклучителна наука“ од независен панел за преглед.

Уште од самиот почеток на мисијата, на персоналот на НАСА му беше јасно дека таа нема да биде толку долготрајна како некои други проекти на агенцијата. Беше познато дека неговите соларни панели на крајот ќе бидат покриени со марсовска прашина, што ќе го отежне производството на енергија. НАСА рече дека поставувањето на механизам што ја отстранува прашината „ќе додаде цена, маса и сложеност“ што би можело да го попречи неговиот успех.

Американската вселенска агенција рече дека научните резултати и откритија добиени од Insight „одговорија на многу прашања и поставија нови за идните истражувачи“.

Тие вклучуваат откривање на првите земјотреси на друга планета, вклучувајќи го и последниот во мај оваа година. Овој земјотрес имаше проценета магнитуда од 5 степени, со вибрации што одекнуваа низ планетата најмалку шест часа. Увидот, исто така, покажа дека кората на планетата е потенка од очекуваното – дебела околу 25 до 40 километри, што опфаќа три внатрешни слоеви.

Лори Лешин, директор на JPL, кој раководи со мисијата, рече: „InSight повеќе од оправдано го исполни своето име. Како научник кој поминал кариера проучувајќи го Марс, беше возбудливо да се види што постигна лендерот, благодарение на цел тим луѓе ширум светот кои помогнаа оваа мисија да биде успешна. а, тажно е да се каже збогум, но наследството на InSight ќе живее, информирајќи и инспиративно“.

Да беше човек лендерот најверојатно ќе ја изговореше оваа култна реченица.

  • Pero напиша:

    abe sigurnoi, kojznae vo koja pustina e igrackava, ..bil na mars, tie nemozat 1000 metri dlaboko vo okeanite da odat, samo 4% im se ispitani, ama zatoa na mars se setaat..

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.