„Бев играч за Њукасл – се случуваше да преживувам со 5 евра неделно затоа што ги трошев сите пари на коцкање“

Карл Коли, поранешен перспективен фудбалски талент кој некогаш ги красеше книгите на престижните клубови како Шефилд Венздеј и Њукасл Јунајтед, се нашол себеси како има само 5 евра неделно откако ја расфрлал својата заработка на коцкање.

 

 

Започнувајќи го своето професионално патување на само 17 години со Шефилд Венсдеј, кариерата на Коли изгледаше предодредена за величина. Сепак, и покрај тоа што подоцна потпиша со Њукасл за време на славното владеење на Сер Боби Робсон, тој не можеше да обезбеди место во првиот тим, надополнет со притисоците за адаптација во нов град.

Зад сцената, Коли се бореше со предизвиците со менталното здравје, борејќи се со осакатувачката зависност од коцкање што на крајот ќе ја доведе неговата кариера да се сруши по скалата на англискиот фудбал, со престој во клубови како Халифакс Таун и Гул.

Во искреното откритие на подкастот „Undr The Cosh“, Коли призна дека од мали нозе бил во светот на коцкањето, бидејќи во неговото семејство била длабоко вкоренета оваа навика. Тој ги опиша обложувалниците како негово „безбедно место“, засолниште од неизвесноста на неговата околина.

„Кога ќе го напуштев теренот за обука на Њукасл, единственото место каде се чувствував безбедно беа обложувалниците. Бев како изгубено дете во голем град. Кога сум во обложувалниците со часови, очигледно коцкам повеќе пари и се влошува – но тоа беше моето безбедно место“.

 

Неговата навика за коцкање го трошела, а целта месечна плата исчезнувала во рок од една недела, оставајќи го да преживее со скудни 5 евра на моменти во текот на неговите денови во Њукасл.

„Кога се обложував ништо друго не беше важно. Тогаш знаеш дека имаш проблем. Месечните плати ќе ми ги снема за една недела, можеби и помалку. Илјадници фунти. Играв само за да соберам пари, тоа е сè што некогаш сум знаел, играјќи за пари“.

Но, суровата реалност на неговите секојдневни битки со депресијата и коцкањето останаа покриени од очите на соиграчите и навивачите.

И покрај подемите и падовите на неговото фудбалско патување, вклучително и контроверзното заминување од Гул по насилен инцидент, приказната на Коли служи како потресен потсетник за невидените борби што ги трпат спортистите зад гламурот на играта.

  • dimce напиша:

    Eden profesionalen kockar mi kaza deka od alkohol,prostitutki,droga..95 %mozes da se otkazes ,no ako navlezis vo kockanjeto 95% nema sansi da se otkazis i da ostanis so 50 den. sigurno ke izigras edna partija karti, ne luti se covece…. za tie 50 den.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *