„Бев во Египет на одмор од соништата и се покажа како најлошото патување досега. Никогаш не сум се чувствувала толку непријатно!“

Една туристка откри зошто посетата на Египет брзо се претворила во едно од најлошите искуства за патување во нејзиниот живот.

 

 

 

Грејс Ченг, попозната како @gracietravels, поминала една недела во североисточна Африка во посета на Големите пирамиди во Гиза и други историски знаменитости, но цело време се чувствувала небезбедно.

Нејзиниот одмор бил уништен од „агресивни“ измамници кои демнат „насекаде“ во обид да ги „олеснат“ невините туристи од нивните пари.
„Се чувствував толку непријатно кога го посетив Египет… Крадењето е голем проблем овде“, рече таа во видеото на „TikTok“.

„Културата на гужвата овде е луда. Каде и да одевме нон-стоп се молевме и чекавме ред да платиме за нешто. Ако бидам целосно искрена, не се чувствував безбедно овде“.

 

Грејс го сподели своето искуство во обид да ги предупреди другите патници за „исцрпувачките“ опасности што ги претрпела.
„Не дозволувајте никој да ве слика, не дозволувајте некој да ви стави ништо во рака и не следете никого ако има нешто да ви покаже, бидејќи ќе бара пари од вас“, продолжи Грејс.

Таа додаде дека „не се чувствувала безбедна“ дури и со туристички водич покрај неа.

„Нашите имаа многу пријатели во областа и тие само ни нудеа тони и тони работи, како да се качиме на карпа за да добиеме слика со позадината“, рече таа.

Грејси исто така не би препорачала да патувате сам во Египет, особено ако сте жена.

„Кога станува збор за мажите, тие навистина зјапаат во вас, а тоа не е ни нормално зјапање, тоа е едно од оние навистина непријатни погледи каде што никогаш нема да го тргнат погледот од вас“, рече таа.

 

 

Покрај тоа што се чувствувала вознемирена околу луѓето, таа била преплашена и од губење на багажот.

„Имавме приватни возачи каде и да одевме, но секогаш кога ќе нѐ симнат на некое место и ќе ги оставиме торбите во комбето, сигурно мислев дека никогаш повеќе нема да ги видам“, додаде таа.
Други патници кои исто така го посетиле Египет претходно рекоа дека и тие никогаш не се чувствувале безбедно за време на нивниот престој.

„Се согласувам. Го пропатував светот и Египет беше единствената земја во која не се чувствував безбедно“, напиша еден од нив.

„И јас се чувствував на ист начин кога ги посетив Египет и Мароко“, искоментира друг.

 

 • Kire напиша:

  Hahaha..i jas bev vo Egipet…Taa ako e tolku “iskusna” treba da znae deka moze da plati za se odnapred a ne da se buta nasekade …sekade vo svetot ima ljugje koi nudat se i sehto…a TAA sigurno e bila “ljubopitna” i se e izgubila nekade…sko e bila tolku nebezbedna..ova ne bi go pishuvala

 • Елена напиша:

  И ние бевме оваа година во Египет, и ние го имавме тоа чувство на небезбедност. Се чувствувавме безбедни, колку толку, само со водачот кој беше Египќанец кој знаеше српски. Тоа чувство се јавува поради општата сиромаштија и нападниот и нечесен однос на локалните продавачи (ти дава подарок а потоа ти досаѓа да му платиш).
  Веднаш не предупредија сами да не одиме никаде.
  Сепак си поминавме преубаво, во ресорт, а секое излегување од ресортот со организиран превоз од агенцијата и со водач Египќанец.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *