Бездомничка двојка од 43 и 57 години, кои чекаат бебе, се принудени да живеат на кревет на кружен тек бидејќи едниот од нив нема пасош

Брачен пар бездомници кои чекаат бебе, се принудени да живеат во кревет покрај фреквентен кружен тек бидејќи еден од нив нема пасош и документи.

Ладислав Болдезерски (56) и неговата партнерка Нада Венгларова (43), која е во петтиот месец од бременоста, повеќе од еден месец спијат на кревет покрај прометниот кружен тек во близина на центарот на Кардиф. Нивното привремено засолниште под кружниот тек A4234 Central Link имало и масичка покрај креветот што го користеле за складирање на тенџериња за готвење и шишиња со млеко и вода.

 

 

 

Двојката, која е од Чешка, била исфрлена од хостел откако се дознало дека Нада нема пасош. Но, и покрај тоа што им е дадено привремено место за престој, Ладислав, кој размислувал за самоубиство, сè уште се плаши дека можеби ќе бидат бездомници кога ќе дојде нивното бебе. Ладислав и Нада се заедно пет години. Тие живееле до кружниот тек, помеѓу улицата Тиндал и улицата Источен Тиндал, месец и половина откако го напуштиле блискиот хостел „Тај Ефрем“.

 

 

 

На брачната двојка им било кажано дека Ладислав може да пристапи до услугите за бездомници, но Нада не ги исполнува условите бидејќи нема право да престојува во Велика Британија. Се претпоставува дека на Нада претходно ѝ било дозволено да престојува во хостелот две години бидејќи сместувањето било достапно за сите за време на пандемијата на Ковид. Но, пред околу шест недели ѝ било кажано да замине. Иако на Ладислав му беше дозволено да го задржи своето место во „Тај Ефрем“, тој заминал со својата партнерка.

Кога бил информиран дека Нада е бремена, портпаролот на советот рекол дека властите досега не биле свесни за тоа. Во рок од два часа, портпаролот рекол дека советот ќе им дозволи на парот да остане заедно во собата на Ладислав во „Тај Ефрем“ и дека тим за контакт ќе го врати нивниот имот.

Нивната ситуација ќе биде дозволена како „исклучителна околност“, додека Нада добива поддршка од добротворна организација за да аплицира за државјанство. Ќе ѝ биде дозволено да престојува во хостелот „додека не се достави барањето“.

 

 

 

Ладислав вели дека живее во Кардиф веќе 20 години и дека бил готвач во пакистански ресторан до пред 10 години кога бизнисот бил продаден. Оттогаш не работи. Неговата употреба на алкохол станала проблем откако ја изгубил работата, а зависноста потоа се влошила поради силни болки во грбот. Ладислав, кој се мачи да оди, неодамна ја загубил инвалидската количка и се потпира на помошта на Нада за да се движи.

 

 

Тој вели дека чекал две години за операција на грбот и понекогаш размислувал за самоубиство. Но, тој додава дека овие мисли не траат бидејќи знае дека им треба на партнерката и на нероденото дете. Ладислав вели: „Затоа сè уште сум тука“.

Ладислав објасни дека зема различни лекови за неговата тешка депресија, иако понекогаш се бори да „разбере какви таблети треба да зема“. Тој вели дека парот се плашел за својата безбедност поради расправија со некои од луѓето на улица.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *