Би се пријавиле? Илјадници луѓе се пријавуваат да бидат „заморчиња“, да им се отстрани дел од черепот и да им се вгради чипот на Илон Маск

Идејата да се отстрани дел од черепот и да се вгради мозочен чип може да звучи како нешто од кошмарите. Но, „илјадници луѓе“ изразија интерес да го сторат токму тоа, според новиот извештај.

 

Компанијата на Илон Маск, Neuralink, има визија за лекување на состојби како парализа и слепило преку поврзување на мозокот со компјутерите со помош на микрочипови. Но, за да се постигне ова, потребни се голем број волонтери „подготвени да им се отстрани дел од черепот“ за да може робот да вметне чип во нивниот мозок и да докаже дека технологијата функционира кај луѓето.

Имплантите досега се тестирани само на мајмуни и свињи.

 

Еден од биографите на Маск, Ешли Венс, сугерираше дека Neuralink добил „излив на интерес од илјадници потенцијални пациенти“ кои сакале да бидат човечко заморче.

Тој рече дека компанијата допрва треба да го вгради својот уред во човек, но има за цел да оперира на 11 луѓе следната година и повеќе од 22.000 до 2030 година. Не е јасно дали учесниците ќе бидат платени за учество.

 

Neuralink започна акција за регрутирање за првите испитувања на луѓе во септември, велејќи дека бара луѓе со парализа да го тестираат својот експериментален уред како дел од шестгодишно истражување.

Но, компанијата беше оптоварена со контроверзии во последниве години, што предизвика етичка загриженост и предизвика скептицизам меѓу невронаучниците и другите експерти.

Венс, кој е автор на биографијата од 2015 година „Елон Маск: Тесла, SpaceX и потрагата по фантастична иднина“, напиша во извештајот дека идеалниот кандидат за првото човечко испитување на Neuralink е „возрасен помлад од 40 години чии четири екстремитети се парализирани“.

Тој објасни дека ќе бидат потребни „неколку часа“ за хирургот да изврши краниектомија и уште 25 минути за чипот да биде вметнат од робот во пределот на мозокот кој ги контролира рацете, зглобовите и подлактиците.

„Целта е да се покаже дека уредот може безбедно да собира корисни податоци од тој дел од мозокот на пациентот, што е клучен чекор во напорите на Neuralink да ги претвори мислите на една личност во низа команди што компјутерот може да ги разбере“, додаде Венс.

Тој рече дека имплантот ќе ги пренесе овие информации на блискиот лаптоп или таблет.

 

Загриженоста за безбедноста значеше дека фирмата извесно време се бореше да го добие потребното одобрение за испитувања на луѓе, особено со американската Администрација за храна и лекови (ФДА).

Главните проблеми се однесуваа на литиумската батерија на уредот, можноста жиците на имплантот да мигрираат во мозокот и предизвикот за безбедно извлекување на уредот без оштетување на мозочното ткиво. ФДА подоцна го даде своето одобрение во мај, но не откри како се решени нејзините првични грижи.

И покрај контроверзите, извршниот директор на SpaceX и Tesla Маск има големи амбиции за Neuralink, велејќи дека компанијата ќе го олесни брзото хируршко вметнување на своите уреди со чипови за лекување на состојби како што се дебелина, аутизам, депресија и шизофренија.

Сепак, дури и ако уредот се докаже дека е безбеден за човечка употреба, сепак ќе биде потребно повеќе од една деценија за Neuralink да обезбеди дозвола за да го комерцијализира, предупредуваат експертите.

Тие велат дека мозочните импланти ќе бараат опсежно тестирање за да се надминат техничките и етичките предизвици доколку сакаат да станат широко достапни.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *