Болидот Ферари F300 на Михаел Шумахер ќе се продава на аукција со почетна цена меѓу 6 и 8 милиони евра

Американската аукциска куќа RM Sotheby’s објави продажба на историски примерок на Формула 1. Станува збор за F300, болид Ферари кој му припаѓаше на седумкратниот шампион Михаел Шумахер. Со моделот, Германецот извојува решавачки победи за титулата во сезоната во Формула 1 во 1998 година.

Иконскиот модел, кој ќе се најде на аукција следниот месец помеѓу 18 и 20 август. Болидот има 3-литарски V10 мотор, околу 800 КС и достигнува до 17.500 вртежи во минута.

  • Dragan напиша:

    Vrven bolid
    A Sumi sampion nad sampionite

  • Коментирај анонимно

    Напиши одговор на Dragan Откажи одговор

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.