Борбата на Хилари Свонк со славата и семејството: Зошто таа направила жртви во цутот на нејзината кариера и ја заборавила глумата 3 години?

Во текот на нејзината кариера, Хилари Свонк се здоби со признание за играње на комплексни ликови. Нејзината непоколеблива решителност, видлива во нејзината трансформација од детството до сегашната 48-годишна возраст, сугерира дека таа можеби го развила овој челичен дух на млада возраст.
Дополнително и покрај тоа што беше 2-кратна добитничка на Оскар, Свонк му даде приоритет на семејството и паузираше 3 години од Холивуд на самиот врв на нејзината кариера за да се грижи за својот болен татко.

 

1. „Имала тешко детство“

Хилари Свонк е родена во Линколн, Небраска, на 30 јули 1974 година. Поголемиот дел од својот ран живот го поминала во парк за приколки во Белингем, Вашингтон. На 15-годишна возраст, Хилари Свонк го напуштила училиштето за да се занимава со глума. Додека некои од нејзините учители и давале поддршка, други ја обесхрабрувале, поради што таа се откажа. Подоцна, во 1990 година, нејзините родители се развеле. Без место за живеење и малку пари, Хилари и нејзината мајка се преселиле во Калифорнија за да ја продолжат својата актерска кариера.

Мајка и ќерка првично биле бездомници и спиеле во нивниот автомобил неколку недели пред другарка да им понуди празна куќа да спијат ноќе. И покрај тоа што немале мебел, тие спиеле на воздушни душеци и наутро заминале да му дадат простор на пријателката да ја продаде куќата. На крајот, како резултат на нејзината издржливост и напорна работа, таа заврши да глуми во бројни ТВ емисии во раните 1990-ти, што на крајот доведе до нејзиниот успех во шоу бизнисот.

 

Понатаму, Хилари ја доби нејзината активна улога како трансродово момче во „Момците не плачат“. што и донесе Оскар. Таа стана високо ценета актерка, добивајќи ѕвезда во Холивуд на Булеварот на славните и уште 2 награди Оскар.

Хилари му припишува заслуга на нејзиното потекло што ја држело приземјена. „Моето потекло не е нешто што го заборавам. Тоа ми помага да не го земам она што го имам здраво за готово“, рекла ѕвездата. Таа, исто така, ја признава непоколебливата поддршка на нејзината мајка. Кога ја доби својата ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд, таа емотивно раскажуваше кога нејзината мајка била на платен телефон и броела монети додека ги повикувала агентите за кастинг да ја пријават.

 

2. „Ја паузира кариерата за да се грижи за својот болен татко“

Во 2014 година, таткото на Хилари, Стивен Свонк, многу се разболел и бил подложен на операција опасна по живот. И покрај нејзината просперитетна кариера, остварената ѕвезда донесе храбра одлука да се повлече од актерството за да се грижи за него. Операцијата била сложена, а лекарите ја предупредиле дека на Стивен му останува само кратко време доколку не добие бели дробови. Актерката стана здравствена застапничка на нејзиниот татко во овој период и му требаше подолго од предвиденото да закрепне.

 

 

Таткото на Хилари, за жал, почина во октомври 2021 година. Таа објави емотивна почит на социјалните мрежи: „Во октомври, мојот драг татко ја направи својата транзиција на другата страна“, напиша таа, додавајќи дека „неверојатно се зближила“ со нејзиниот татко за време на тежок период во неговиот живот и нивната врска станала подлабока. Искуството ѝ помогна на Хилари да се ослободи од повреденоста од минатото и подобро да ја разбере вистинската суштина на животот.

 

3. „Нејзиниот пат назад кон славата“

А-листерот на крајот се врати на работа во главна улога и забележа дека здравственото искуство на нејзиниот татко влијаело на нејзината работа, па таа преземала делови што се однесуваат на стареењето на родителите и грижата за семејството, како нејзината улога во драмскиот филм, „What They Had“. Во 2018 година, таа глуми во серија на „FX Trust“, а 2 години подоцна, таа доби улога во трилер филмот „The Hunt“.

 

4. „Бремена на 48 години“

Неодамна 48 -годишната актерка објави дека е бремена и дека наскоро и самата ќе стане родител. „Ќе станам мајка! И не само на 1, туку на 2“, сподели таа. Таа изрази радост и возбуда, велејќи дека е убаво да се сподели веста со другите. Актерката изразила благодарност и до нејзината мајка Џуди која секогаш верувала во неа и ја охрабрувала да работи напорно и никогаш да не се откажува.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.