Читајте и мислете зошто го изјавува ова: Ентони Фаучи предупредува дека има кошмари за следната неизбежна пандемија

Поранешниот директор на Националниот институт за алергија и заразни болести (НИАИД) откри дека неговиот „најлош кошмар“ се остварил со Ковид и дека се плаши дека ништо не било научено од перспектива на јавното здравје, за време на таа епидемија, за да нѐ заштити.

 

Сега кога Америка излезе од кризата со Ковид, тој рече дека неговиот кошмар останува ист – уште еден нов патоген кој ќе предизвика пандемија.

Тој раскажа дека додека бил директор честопати го прашувале што го одржува буден ноќе или кој бил неговиот најлош кошмар.

И пред јануари 2020 тој кажал дека негов најлош кошмар е „можноста за појава на сосема нов патоген, речиси сигурно вирус… способен да предизвика значителен морбидитет и морталитет“.

„Во последните три години сите го живеевме мојот најлош кошмар“, рече тој.

Коментарот, објавен во Science Translational Medicine, ги вклучуваше неговите клучни лекции од Ковид кои ќе помогнат против следната пандемија, која според него е неизбежна.

Д-р Фаучи рече: „Недоследностите во прифаќањето и одржувањето на методите за ублажување, како што се носење маски, дистанцирање и заклучување, предизвикаа конфузија и недостаток на прифаќање на препораките за јавно здравје“.

Во трите години од ударот на Ковид, кредибилитетот на д-р Фаучи беше под лупа откако тој ја преувеличи ефективноста на вакцините за да го зголеми внесот, прво викаше не носете маски, па носете и вршеше притисок за заклучување.

Во март 2020 година, кога загриженоста се зголемуваше на глобално ниво поради Ковид, Фаучи им рече на Американците дека „нема потреба“ да носат маска за лице. Тој тогаш инсистираше дека тие може само да им помогнат на луѓето „да се чувствуваат малку подобро“, но нема да обезбедат добра заштита.

Помалку од еден месец подоцна, сепак, тој ги повика сите Американци да ги носат и стана љубител на маските преку ноќ, притискајќи за задолжително покривање на лицето за деца на возраст од две години.

Тој подоцна призна дека причината поради која на јавноста ѝ било препорачано првично да не носат маски е да се зачуваат за здравствените работници.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • dimce напиша:

    Ako uste ednas go napravat toa so maski,karantini,policiski casovi…i lugeto toa go prifatat togas ne e greskasta vo tie sto go izmiluvat tuku vo tie sto veruvaat vo toa.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *