Човек едвај си го спасил животот по напад од ајкула на сред океан: „Мислам дека ја допрев нејзината уста“

Кејлеб Адамс пливал покрај брегот на Сан Диего, Калифорнија на 2 јуни заедно со пливачка група на отворени води кога бил цел на напад од ајкула. Сеќавајќи се на искуството во интервју за „NBC News“, 46-годишникот објасни дека почувствувал „силен удар на страната“ на своето тело, за кое веднаш знаел дека е ајкула.

 

 

„Знаев дека ме погоди ајкула. ​​Се борев со животното неколку секунди“, објасни тој.

Адамс потоа откри дека успеал да се спаси удирајќи го животното повеќе пати, продолжувајќи: „Вториот пат го удрив животното и почувствував помеко ткиво. Ќе излажам ако кажам  дека тоа било во устата на ајкулата. И имав неколку исекотини на мојата рака и зглоб“.

Откако се одбранил од животното, Адамс успеал да ги предупреди колегите пливачи во групата за неговата неволја, повикувајќи се за помош. Партнерот на Адамс за пливање, Кевин Барет, можел да му помогне, кој му пришол откако ајкулата го напуштила местото на настанот.

 

 

 

Откако го извлекол Адамс од водата, тој можел да добие третман за неговите повреди, кои вклучувале повеќе огромни исекотини низ неговото торзо и исеченици на раката.
Спасувачот, исто така, му помогнал на Адамс откако бил изнесен на брегот. Подоцна бил пренесен во болница на лекување, а плажата била привремено затворена за јавноста.

Плажата Дел Мар, делот од крајбрежјето на кој пливал Адамс е познато живеалиште за ајкули, со 60 ајкули пријавени во областа од 2020 година.
Сепак, нападите на ајкули на плажата Дел Мар се ретки. Пред нападот на Адамс, последен човек кој бил нападнат од ајкула бил во 2022 година. Последниот фатален напад бил во 2008 година.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *