Црната кутија на нашата планета: Челичен монолит од 15 метри ќе биде изграден во Тасманија и ќе ги документира настаните што водат кон ПРОПАСТ на Земјата

Австралиските научници ја развиваат Црната кутија на Земјата, челичен монолит долг 15 метри, дизајниран да ги документира настаните од климатските промени. Исполнет со хард дискови, има за цел да обезбеди непристрасен приказ за смртта на Земјата во случај на климатска апокалипса, слично на мистериозниот монолит во „2001: Вселенска одисеја“.

 

 

 

Предводен од Клеменгер ББДО и Универзитетот во Тасманија, проектот треба да започне и да ја заврши изградбата во 2024 година, во очекување на одобрување за финансирање. Позиционирана во близина на Хобарт, кутијата ќе собира податоци за климата како што се нивото на морето, температурите и изумирањето на видовите, напојувани од соларни панели.

 

 

Целта на кутијата е да ги повика идните генерации да бидат одговорни и да инспирира акција. Сепак, пристапот до неговите податоци по катастрофа останува предизвик. Може да послужи како докази за преживеаните луѓе или да ги едуцира вонземските посетители за историјата на Земјата. Со доволен капацитет за податоци од 30 до 50 години, исто така ќе ги снима настаните ретроактивно и може да се активира по електронски пат доколку е во мирување поради катастрофа.

 

Генерално, Црната кутија на Земјата има за цел да обезбеди сеопфатна евиденција за промените во животната средина на нашата планета и влијанието на човековите активности.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *