ЧУДАТА ПОСТОЈАТ: Тинејџерка со лекуемија на која ѝ дале неколку недели живот како дете, е прогласена за излечена една деценија откако била подложена на револуционерна терапија

Емили Вајтхед (17) од Филипсбург, Пенсилванија, имала само шест години кога станала првата педијатриска пациентка во светот која имала терапија со CAR Т-клетки – третман во кој сопствените клетки на пациентот се дизајнирани да ги напаѓаат клетките на ракот.

Клиничкото испитување од 2012 година било последната опција за Емили, чија акутна лимфобластна леукемија (АЛЛ) станала отпорна на конвенционалните терапии.

„Ширењето на свеста за третманите како CAR T-клетките е навистина важно за мене“, изјави таа. „Чудо е што сум жива – и јас сум многу благодарна“.

Патувањето на Емили започнало во 2010 година

Нејзината мајка Кари забележала дека има необични модринки по телото, а потоа и крварење на непцата. Таа, исто така, се будела среде ноќ со големи болки.

Кари изјави за весникот дека ги пребарувала симптомите на нејзината петгодишна ќерка на Гугл и открила дека тоа се „класични знаци на леукемија“. Неколку дена подоцна, лекарите од Пенсилванија, ѝ дијагностицирале леукемија и таа била ставена на 26-месечен режим на хемотерапија.

Кари рече дека тоа е „груб почеток“ за Емили, која претрпела опасно високи трески во првите неколку недели од третманот. Исто така за малку ќе и ги ампутирале и двете нозе откако развила ретка инфекција.

И покрај нејзините првични борби, третманот делувал, и таа била во ремисија еден месец подоцна. Меѓутоа, леукемијата повторно се вратила во октомври 2011 година, а на тогашното шестгодишно дете му биле дадени само 30 отсто шанси да преживее.

„Вестите беа попогубни за нас од нејзината првична дијагноза“, се сеќава таткото на Емили, Том.

Леукемијата на Емили брзо напредувала и станала отпорна на хемотерапија. До февруари 2012 година, нејзиното здравје се влошило до тој степен што таа стана неподобна за трансплантација на коскена срцевина за лекување на болеста.

На нејзините родители им било кажано дека немаат можности, но тие одбиле да се откажат. Том ја однел Емили за второ мислење во Детската болница во Филаделфија.

Таткото раскажува колку се молел и дека во еден момент бил во полусон и како да имал визија дека неговата ќерка е во Детската болница и станува подобро. Тој има дури и напишано книга за тоа „Молејќи се за Емили: верата, науката и чудата што ја спасија нашата ќерка“ .

Емили можеше да ги победи шансите благодарение на револуционерниот третман кој бил достапен токму кога ѝ било потребно.

Д-р Стефан Груп, инаугуративниот директор на Центарот за имунотерапија на ракот,   штотуку добил одобрение да го отвори првото испитување од фаза 1 за терапија со CAR Т-клетки кај педијатриски пациенти со леукемија..

„Терапијата со CAR Т-клетки ја користи моќта на сопствениот имунолошки систем на пациентот со реинженеринг на нивните Т-клетки да ги напаѓаат протеините кои се наоѓаат на површината на клетките на ракот“, според Детската клиника.

Имаше ризици, но родителите на Емили се согласиле да го пробаат и тоа. Кари објасни дека „не било тешка одлука“ да се донесе со оглед на нивниот недостаток на опции.

„Алтернативата беше да си одиме дома и само да ја гледаме како умира“, додаде Том.

 

Емили беше првата педијатриска пациентка која ја прими терапијата со Т-клетки CAR, како и првата личност на која било возраст која ја прими за СИТЕ.

Во мај 2012 година, тестот на коскената срцевина покажал дека целиот нејзин карцином исчезнал само 23 дена откако била подложена на лекување. Емили е без рак од изминатата деценија, а била прогласена за официјално излечена кога наполнила 17 години во мај. Неодамна добила возачка дозвола и сега конкурира на факултети.

Таа и нејзиното семејство ја основале Фондацијата „Емили Вајтхед“ за да ја подигнат свеста за терапијата со Т-клетки.

„Оттогаш третиравме повеќе од 440 пациенти во нашата клиника со оваа терапија, а илјадници педијатриски пациенти ширум светот ја примија исто така. Тоа навистина беше револуција во грижата за педијатрискиот рак и започна со Емили“. – споделија од болницата.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.