Дали Албанија е новата хит туристичка дестинација во регионот?

Од кристално чисти тиркизни води до ексклузивни клубови на плажа и луксузни ресторани, Албанија станува неверојатен летен хит. Оваа дестинација доживеа бум на популарност по пандемијата, при што многу туристи одат во земјата.

Експертите за туризам ги признаваат социјалните медиуми за промовирање на Албанија како „невидлива дестинација“, а Ели Мар, специјалист за Албанија во Regent Holidays, изјави: „Има многу корисници на социјалните медиуми таму и тие имаат корист од тоа“.

Таа продолжи: „Ова е случај кога луѓето ја виделе на фотографии, слушнале за неа и разбираат дека ова е неверојатна земја со своето крајбрежје и природна убавина“.

Во меѓувреме, видеата на ТикТок од популарното одморалиште на плажа во Ксамил се прегледани повеќе од 60 милиони пати на платформата. Многу корисници на социјалните мрежи се фалат со фактот дека ова е непознато место, а одморите се само мал дел од цената што ќе ја платите во соседните земји како Грција и Хрватска.

 • Zoran напиша:

  Podobro platete si poskapo ama ne si rizikuvajte odmor. Nisto ne e kako na slikive vo zivo, komentar od licno iskustvo!

 • Љупчо напиша:

  Никогаш повеќе дур сум жив. КАТАСТРОФА
  УЖАСНО. Од Спиле кошмари имам

 • Dime напиша:

  Zavisi koj kako go dozhiveal odmorot. Jas momentalno sum Albanija vo Velipoje i imam samo pofalni zborovi. Plazhite se uredeni so 2 lezhalki i chador za koi se plaka 6 do 8 € vo zavisnost na mestoto ( oddalechenozt od plazjata). Skoro na sekoj chekor ima prodavnici i restorani koi se prepolni so gosti. Smestuvanjeto e odlicno.( ne mislam da reklamiram nekogo tuku go kazhuvam moeto iskustvo koe do sega e zsdovoluvachlo). Pozdrav.

 • Beti напиша:

  Plazite voopsto ne se kako na slikite, hotelite i smestaite se novi i preubavi i restorani ima na sekoj cekor i uslugata e predobra, ova e za ksamil, a lezalkite 13 evra

 • pece напиша:

  koj bil se ZAEBAL. !!!! NIKOGAS PAK

 • Miki напиша:

  Preubavo mesto za odmor i relaksacija mozat samo od inat i od zavist da zborat vaka ili taka moeto licno iskustvo od KSAMIL e 10*

 • predrag напиша:

  horor.na slika edno na lice nesto ……Nikogas poveke

 • Dime напиша:

  E moj Filip kolku jas sum proshetal mozhebi to nemash tolku godini. Vo Grcija I’ma kampovi vo koi so gazdata se gledash koga ke treba da mu platish za nekoi eventualni problemi ne go interesira a nie I Srbite sme postojani gosti

 • vasko напиша:

  ne mrazat od dnoto na dusata ovie pa gosti da im odime

 • Toni напиша:

  Preubo mesto,loso mozat da zborat samo tie sto ne bile vopsto. Top destinacija,samo ova godina cenite bea poskapi od lani

 • Frosina напиша:

  Albanija ke bide slednata Ibiza za mladi, preubavi se site mesta po celo krajbrezje.. vkusna hrana i preubavi restorani…

 • Зоран напиша:

  Бев во Каваја на самиот почеток, плажата е огромна, цените се супер, треба Англиски да учат уште, жени има од секаков тип, боли глава, препорачувам на секој. Се фура малце повеке албанска музика, но има и места каде што има и рок, кафе, пијачка и лапачка се ок. Имам и број да ви оставам топ сместување е. 071269816

 • 10 години одев во Албанија напиша:

  Друштво,
  Како некој што 10 години одеше во Албанија и прекина пред 2, еве ви ги фактите.
  Прво зависи кога ќе отидете. Ако одите во јуни или септември имате добри шанси да си поминете убаво. Јули и август не ви ги препорачувам. Во тој период има премногу гости за скромните капацитети кои ги имаат. Особено плажите. Апартмани и хотели се градат за прием на гости, плажи малце потешко. Поради тоа и лежалките се толку скапи, а лично имам посведочено барем 2 тепачки во Ксамил за лежалка.
  Второ, цените им пораснаа. И за сместување, а и по рестораните. Веќе се на ниво на Грција. Единствена предност е што во Албанија навистина можете да јадете одлично зготвена и пред сѐ свежа морска храна. Во Грција има, ама тоа е папрено скапо за наши услови.
  Трето, општа култура и хигиена. Иако луѓето се исклучително топли и срдечни, сепак општата култура, некултурата во сообраќајот, ѓубрето по улиците, гомнарките кои постојано вртат низ помалите места и генерално одржувањето на хигиената по плажите и камповите неодоливо потсеќа на нашата прекрасна држава. Ако сте привикнати на смет на секој чекор и крави и кози кои серат насекаде, како и смрдеа од септички јами, тогаш верувам дека ќе се осеќате исто како дома.
  За крај, во Албанија на прво место се одеше за преубавата и екстра-ефтина храна и недопрената природа. Ама тоа заврши со комерцијализацијата на таа дестинација.
  Што се однесува до мене, моја нога веќе таму не стапнува. Нема зошто.

 • XxBb напиша:

  I vo Solun edno vreme bil 1 Denar somun, ama do soluna 100 somuna ke platis, zatoa ne go sporeduvajte Ksamil so Bahamite vo vrska so lezalkite kolku bile po evtino na Bahamite. Toj sto ide tamu treba da ima madinja i ne pisuva takov vid na komentar tuka, ne se zanimava so vakvi gluposti. Ako na tebe ne ti se dopadnal ksamil ili drugute mesta tamu, ne znaci deka na nekoj drug nema da mu se dopaga zatoa sto tolku ima moznost da mu prijusti na sebe i na familijata do tamu. Ne go koristite jazikot samo za zborenje nevistini kako balkanci sto ni smetat i svekinjata na komsijata iako tie mirisat ubavo i izgledat prekrasno.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.