Дали би го оставиле вашето бебе да спие надвор во количка додека вие пиете кафе со кафуле? Погледнете зошто Данците го прават тоа и немаат никакви грижи!

Видеото објавено на „TikTok“ доби милиони прегледи откако на него се виде како колички со деца остануваат сами на улица додека бебињата дремат во нив. Ова може да изгледа необично за повеќето луѓе, но ова е културна норма во Данска. И сега споделуваме повеќе детали за овој клип и други интересни факти за спиењето на отворено за доенчиња.

 

1. Видеото го поставила мајка која живее во Данска

 

Ени Семплс е мајка на 4 деца. Таа е Американка, но целото нивно семејство се преселило во Данска пред околу 3 години, откако компанијата на нејзиниот сопруг отворила канцеларија таму. Таа рече дека слушнала за бебиња кои дремат надвор пред да одлетаат таму, но сепак била пријатно изненадена кога всушност видела како луѓето го прават тоа.

 

2. Оваа практика ја препорачуваат данските акушери и доктори

Во видеото, Семплс велиу дека свежиот воздух им помага на најмалите да спијат подобро. „Дремењето на вашето бебе во количката надвор се прави на секакви временски услови. Бебињата се облечени во лесна волна и имаат јорган надолу, кој ја регулира температурата на телото на бебето и го одржува топло без прегревање“, додаде таа.

Мајката исто така вели дека е сосема нормално родителите да ги оставаат своите бебиња да спијат надвор додека купуваат или пијат кафе. Но, мајките и татковците секогаш внимаваат на своите новороденчиња, а количките обично имаат монитори за бебиња на себе.

 

Дури и дома, Семплс ја става количката надвор од вратата додека нејзиното бебе дреме. „Тоа е за да ги добие придобивките од свежиот воздух. Тоа е нејзината најпозната површина за спиење во овој момент“, објасни таа. „И ми се допаѓа тоа што секогаш кога моето семејство и јас сакаме да одиме некаде додека таа дреме, никогаш не сме заглавени дома“.

 

3. Тоа се смета за безбедно во Данска

Таму оваа практика е толку вообичаена, што дури имаат „места за паркирање на колички“ надвор од деловните објекти и во јавните паркови. „Бебињата овде не се киднапираат затоа што никој не ја сака одговорноста на туѓото дете“. И за оние кои сакаат да имаат свои деца, нивниот локален здравствен систем нуди помош за мала цена.

„Друг резултат на нашиот здравствен систем, социјалните услуги и тесно поврзаните заедници е тоа што постојат бескрајни контроли и рамнотежи за да се обезбеди благосостојба и безбедност на децата низ целата земја“, објаснува Семплс.

Врз основа на овој извештај за најбезбедните земји во светот за 2022 година, Данска се рангираше прилично високо на 4-то место. Ова ниво на безбедност и сигурност им овозможува на децата да уживаат повеќе слобода и независност. Оваа веб-страница наведува дека е вообичаено да се видат деца на возраст од 8-9 години како патуваат сами во јавниот превоз, а другите патници внимаваат на нив.

 

4. Спиењето на отворено за бебиња се практикува и во други земји

Оваа практика е исто така популарна и во другите нордиски земји, каде децата дремат на отворено – дури и на температури под нулата. Некои студии исто така покажаа дека децата кои спиеле надвор имаат тенденција да бидат помалку болни од оние кои поминуваат повеќе време во затворени простории. Иако, важно е да се забележи дека други студии не покажаа разлика.

 

Според Семплс, дремењето надвор треба да му помогне на имунолошкиот систем на новороденчето, но носи придобивки и за семејството. „Она што најмногу ми го нагласи мојата медицинска сестра во посета е дека тоа ќе ми помогне со моето ниво на стрес и ќе му помогне на семејството да функционира подобро“.

 

5. Луѓето имаат поделени мислења на оваа тема

Во тонот коментари на нејзината објава, луѓето ги споделија своите размислувања за оставање на бебињата надвор без надзор. „Замислете да се чувствувате вака безбедно во една земја“, рече еден корисник. „Во меѓувреме, во Соединетите држави, не можете да ги оставите кутиите на „Амазон“ надвор предолго“, напиша друг на шега. „Во нашата земја, ќе одиме во затвор ако го направиме ова“, повика друг корисник.

Што се однесува до Семплс, нејзината крајна цел со споделувањето на видеото беше да ги натера луѓето „да размислат зошто данскиот здравствен систем и социјалните служби ни дозволуваат да се живее во општество кое е толку безбедно и функционално“.

Дали мислите дека ова некогаш би функционирало кај нас?

 

  • Dime напиша:

    e ostavi go nadvor vo Makedonija, em ke ti se ugushi od smog-ot, em moze nikogas da ne go najdes. ali cekaj, so naplivot na migranti i kriminal vo danska, ke vidime dali ke im ostane taa praksa, na eden da mu go ukradat bebeto, vishe nikoj nema da ostava deca nadvor

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.