Дали би се пријавиле? „Neuralink“ на Илон Маск бара доброволци за да ги тестираат контроверзните мозочни импланти

Калифорнискиот стартап „Neuralink“, основан од деловниот тајкун Илон Маск, поканува волонтери да учествуваат во тестирање за мозочни импланти. Компанијата за чипови за мозок објави дека регрутира учесници за експерименти со интерфејс со мозочен компјутер (BCI).
Главната цел на овој амбициозен проект е да им помогне на луѓето кои страдаат од парализа предизвикана од повреда на цервикалниот ‘рбетниот мозок или амиотрофична латерална склероза да ја вратат контролата врз нивните тела. „Neuralink“ разви уникатен имплант кој ќе биде вметнат во областа на мозокот одговорна за движење со помош на хируршки робот. Еден од главните амбициозни аспекти на оваа студија е дека учесниците се способни да контролираат компјутер или тастатура користејќи ја само моќта на нивните мисли.

 

 

 

Интригата на оваа студија не лежи само во нејзините цели, туку и во тоа како ќе се спроведе. Прелиминарните планови предвидуваат десет пациенти, но по загриженоста за безбедноста од американската Администрација за храна и лекови (ФДА), „Neuralink“ го ревидира својот план и моментално е во процес со поограничен број учесници. Конечната одлука на ФДА во врска со одобрените пациенти останува непозната.

Илон Маск ги откри амбициозните планови за „Neuralink“, тврдејќи дека технологијата може да биде клучна за различни болести, вклучувајќи дебелина, аутизам, депресија и шизофренија. Во мај оваа година, компанијата доби одобрение од ФДА да ги спроведе своите први клинички испитувања на луѓе. Сепак, дури и ако уредот се покаже како ефикасен, Neuralink може да се соочи со долг процес на добивање одобрение за негова комерцијална употреба, што може да потрае повеќе од една деценија.

Исто така, не е јасно дали луѓето ќе бидат платени за учеството.

 

 

 

„Студијата ќе користи робот за хируршки поставување на имплант на интерфејс мозок-компјутер (BCI) во регионот на мозокот кој го контролира движењето“, додаде „Neuralink“.

Чиповите се дизајнирани да ги интерпретираат сигналите произведени во мозокот и да пренесуваат информации до уредите преку „Bluetooth“, со цел да му овозможат на учесникот да го контролира курсорот на компјутерот или тастатурата користејќи ги само своите мисли.

Ова е веќе постигнато од други BCI, најпознато во 2012 година кога жена со квадриплегија јадела чоколада користејќи роботска рака откако и бил вграден имплант. И безбедноста и функционалноста на технологијата ќе бидат оценети како дел од истражувањето.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *