Дали цело време до сега нѐ подготвуваа за ова: Поради климатските промени на Сибир се одмрзнуваат вируси стари 50.000 години кои се многу опасни за човештвото

Дали ова е финалниот удар комбо клима+пандемија и дали за ова нѐ подготвуваа цело време. Текстот ви го пренесуваме буквално како што е објавен во еден од највлијателните западни медиуми:

Античките микроби замрзнати илјадници години во вечниот мраз на Сибир се одмрзнуваат, предупредуваат истражувачите – и може да претставуваат „катастрофална“ закана за човечката раса.

 

 

 

Вирологот Жан-Мишел Клавери предупреди дека ако што глобалното затоплување го одмрзнува мразот кој останал замрзнат десетици илјади години пред почетокот на цивилизацијата, може да ослободи и антички вируси. Ако некоја древна болест ги убила неандерталците, на пример, нивните замрзнати трупови сè уште би можеле да содржат заразни вируси, предупредува Клавери – а топењето на мразот може да ги открие.

Вирусите веќе се појавија во мамутската волна, сибирските мумии, праисториските волци и белите дробови на жртвата на грипот закопана во вечниот мраз на Алјаска. Научниците истакнаа шест замрзнати патогени вируси за кои веруваат дека претставуваат најголема закана за човештвото.
Клавери изјави за „Bloomberg News“: Со климатските промени , навикнати сме да размислуваме за опасностите кои доаѓаат од југ. Сега, сфаќаме дека може да има некаква опасност што доаѓа од север, бидејќи вечниот мраз ги топи и ослободува микробите, бактериите и вирусите.

 

 

 

Заканата од замрзнати болести закопани во мразот е реална: топлотниот бран во Сибир во 2016 година ги активираше смртоносните спори на антракс кои убиле дете, заедно со илјадници ирваси.

Тимот на Клавери претходно оживеа гигантски вируси од пред 48.000 години – и тој предупреди дека во мразот може да има уште повеќе антички вируси, од кои некои потенцијално би можеле да ги заразат луѓето. Тимот на Клавери цела деценија се фокусираше на џиновски вируси пронајдени замрзнати во мразот.

Овие „џиновски вируси“ се вид на пандоравирус кој може да зарази амеби.

Една четвртина од северната хемисфера се наоѓа на врвот на трајно замрзнатото тло – познато како вечен мраз, но големи области сега се топат како што светот се загрева.
Претходно истражувачите предупредуваа дека глобалното затоплување и одмрзнувањето на мразот може да откријат болести како што е сипаница замрзната во телата на жртвите, со неколку заразни честички доволни за да го оживее патогенот. Планетата е веќе 1,2 степени Целзиусови потопла отколку во прединдустриското време, а научниците предупредија дека Арктикот би можел да види лета без мраз до 2030-тите.

Тимот на Кларвери првпат ги оживеа вирусите во 2014 година, фокусирајќи се од безбедносни причини на вируси кои можеа да заразат само амеби. Оттогаш Клавери изолираше 13 нови вируси од 2019 година и тој предупредува дека непознат, древен патоген вирус може да има „катастрофални“ ефекти за човечката раса.

 

 

Клавери изјави за „Блумберг“: „Педесет илјади години наназад во времето нè води до времето кога неандерталецот исчезна од регионот. Ако неандерталците умреле од непозната вирусна болест и овој вирус повторно се појави, тоа може да биде опасност за нас“.

Светската здравствена организација минатата година започна глобален научен процес за консултација за „Болеста Х“, непознат патоген кој може да предизвика меѓународна епидемија.

Поранешниот главен медицински советник на претседателот Ентони Фаучи рече дека концептот на Болеста Х ќе им овозможи на истражувачите да се фокусираат на цели класи на вируси наместо на поединечни соеви.

Клавери сега вели дека нема да се врати во регионот, велејќи дека истражувањето носи ризик од случајно ослободување на нов вирус.

Тој рече: „Добро би било да се воспостави специјализиран начин за следење на популацијата Инуити, на пример, за да се види какви болести добиваат. И ако има нешто што доаѓа од вечниот мраз, ќе можеме да го фатиме многу побрзо“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • JoSiF напиша:

    Некој го гледал “Futurama” чим дошол до овај заклучок.

  • kedem isabel напиша:

    Хеј, тако сам узбуђена што се мој брак и мој муж вратио након што је мене и наше двоје деце оставио због друге жене. После 8 година брака, мој муж и ја смо се свађали, све док ме коначно није напустио и преселио се у Калифорнију да буде са другом женом. Осећао сам да је мој живот готов и моја деца су мислила да више никада неће видети оца. Трудила сам се да будем јака само за децу, али нисам могла да обуздам болове који су ме мучили, срце ми је било испуњено тугом и болом, јер сам заиста била заљубљена у свог мужа. Мислим на њега сваки дан и ноћ и увек желим да ми се врати, била сам стварно узнемирена и потребна ми је помоћ, па сам потражила помоћ на мрежи и наишла сам на веб страницу која је сугерисала да ми др Апата може помоћи да се брзо вратим , Па сам осетио да треба да пробам. Контактирао сам га и он ми је рекао шта да радим и ја сам то урадио, а онда је он урадио (љубавну чаролију) за мене. 48 сати касније, мој муж ме је назвао и рекао ми да му ја и деца толико недостајемо, тако невероватно!! Тако да се вратио истог дана, са пуно љубави и радости, и извинио се за своју грешку и за бол који је нанео мени и деци. Тада је од тог дана наш брак сада био јачи него раније, а све захваљујући др АПАТИ. он је толико моћан и одлучио сам да поделим своју причу на мрежи Др. Апата је прави и моћни точак за које ћу се увек молити да дуго живим да помогнем својој деци у невољи ако сте овде и требате свог бившег назад или свог мужа преселио се код друге жене, не плачи више, контактирај овог моћног чаробњака одмах. Ево његовог контакта: Пошаљите му е-пошту на:драпата4@гмаил.цом, можете му послати и Вхатсапп/вибер са овим бројем (+447307347648), хвала

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *