Дали Елон Маск ќе може „да одолее“ на ситуацијата и да не го купи „Манчестер Јунајтед“ сосе „Олд Трафорд“ за САМО 7 милијарди евра?

Илон Маск сака пари и лудило. Му се допаѓа и „Манчестер Јунајтед“ – и е еден од неколкуте луѓе на светов кои би можеле да си дозволат да го купат.

 

 

Според изворите, се верува дека технолошкиот милијардер внимателно ја следи ситуацијата и се прашува дали постои можност на Олд Трафорд што не треба да ја пропушти.

Со брзо приближување на крајниот рок за понуди во петок – дали човекот што „Форбс“ го рангираше како втор најбогат во светот кој ќе го направи својот потег за фудбалскиот клуб што го крунисаа како најголем?
Десетици, се разбира, изразија интерес и потпишаа договори за доверливост што им овозможуваат да добијат пристап до „собата за податоци“.

 

Меѓу нив има и голем број партии од Саудиска Арабија, независни од оние кои се сопственици на „Њукасл Јунајтед“. Доколку одлучат да поднесат понуда, можеби ќе им треба динамична фигура за да ја предводат.

Малкумина ќе ја понесат тежината на Маск – кој веќе ја распадна сопствената идеја откако објави на „Твитер“ дека ќе го купи „Јунајтед“, за подоцна да каже дека тоа е шега.

 

На последното пребројување, неговото богатство се проценува на 178 милијарди евра. Неговите џебови се доволно длабоки и тој сигурно ја има моќта. На „Твитер“, Јунајтед може да се пофали со 34,9 милиони следбеници. Маск има 128,9 м.

 

Некако, сме биле овде порано. Во август, кога навивачите на „Јунајтед“ планираат протест против семејството Глејзер пред домашниот судир со „Ливерпул“ и слабиот почеток на владеењето на Ерик Тен Хег, Маск објави: „Исто така, го купувам Манчестер Јунајтед за добредојде“.
За некои навивачи на „Јунајтед“ тоа беше музика за нивните уши. И додека тој подоцна објасни дека се шегува, таа реакција нема да помине незабележана.

Маск е роден во Јужна Африка и остана таму до 18-годишна возраст. Тој ќе биде сведок на глобалниот дострел на „Јунајтед“ од прва рака. Тој, исто така, ќе биде свесен за моќта што ја има Јунајтед во Манчестер и пошироко.

 

 

Навистина, на нов проект – и можноста на крајот да заработите уште повеќе пари – може да биде тешко да се одолее. Шестте месеци што следеа по неговото замолчување не беа љубезни.
Минатиот месец, според Гинисовата книга на рекорди, Маск го собори светскиот рекорд за најголема загуба на лично богатство во историјата, со приближен пад од 170 милијарди евра од ноември.

Тоа главно се должи на лошите перформанси на акциите на „Tesla“. Без разлика, со оглед на тоа што Глејзерс бараат околу 7 милијарди евра, тоа за него не е проблем.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.