Дали лајкувањето на слики од други жени на Инстаграм е форма на изневерување?

Една девојка има прашање до сите нас:

„Јас сум со моето момче две години и можам да замислам да се венчаме и да имаме семејство заедно. Единственото прашање е што често лајкува слики од други жени на Инстаграм и разговара со нив. Тоа ме прави да се чувствувам како да не сум доволно. Го посочив тоа и тој вели дека не е мамење и дека е само малку забавно. Дали треба да го прифатам неговото однесување како дел од нашата врска?“

 

Иако некои „неверства“ се навистина јасни, она што се класифицира како предавство или несоодветни интеракции ќе биде малку различно за секого.

Не секое „изневерување“ вклучува секс, па дури и физички контакт. Некое неверство е емотивно. „Дигитално изневерување“ или „сајбер неверство“ сè уште се смета за изневерување за многу луѓе.

Довербата во контекст на интимно партнерство не е само да знаете дека вашиот партнер нема да премине одредени линии. Довербата во интимното партнерство е доверба дека вашиот партнер ќе ги земе предвид вашите потреби подеднакво со нивните.

 

Многумина се сложија дека дечкото на девојката не е баш за верување.

„Дали ова се смета за „мамење“ или не, тука е настрана поентата. Вашето момче прави нешто што ви прави непријатно и наместо да ги слуша вашите грижи, тој ве отфрла. Не треба да го прифатите неговото однесување ако не ви е во ред“. – посочија луѓето.

„Тој ја става својата желба да се „забавува“ и да комуницира со жените што ги привлекува над вашата потреба да се чувствувате доволно, ценети и сигурни во вашата врска“.

„Во здрава врска, има некои работи за кои ќе треба да направите компромиси. Но, ова не треба да биде една од тие работи“.

„Обидете се повторно да разговарате со него и без да се налутите, дајте му до знаење дека неговото однесување не е добро за вас и дека би сакале да престане“.

Па, што мислите вие?

 

  • Васе напиша:

    Се додека нема пенетрација, нема изневерување!!!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *