Дали неверството треба да се прости? И кога луѓето размислуваат да му дадат втора шанса на партнерот што изневерил?

Ако некогаш сте биле изневерени, знаете колку разорно може да се чувствувате од тој момент. Затоа, не е изненадувачки што многу луѓе не веруваат дека на измамниците некогаш треба да им се прости.

Ако сте жртва на неверство, понекогаш мора да признаеме дека постои причина за да се прости.

1. Изневерувањето не мора да значи дека партнерот не ве сака

Не секој чин на неверство е однапред смислен или поттикнат од незадоволство. Еве еден отрезнувачки факт: среќните луѓе изневеруваат. Може да имате најсреќна, најздрава врска, а вашиот партнер сè уште може да ве изневерува.

Зошто? Некои луѓе подлегнуваат на опортунистичко неверство: тие се приврзани и посветени на партнерот, но кога ќе се доведат во ситуација да им се даде шанса да изневерат, тие не велат не. Често се вклучени алкохол и дрога во овие ситуации.

Дури и ако се работи за постојана афера, можеби е чисто за секс. Кога луѓето велат: „Не значеше ништо“, она што тие обично го велат е: „Ова беше за секс, а не за љубов“. Многу луѓе се способни да ги разделат љубовта и сексот: тие се категорични дека сексот со некој на страна не значи дека не го сакаат својот партнер.

 

 

 

2. Можеби не е нивна вина

Деновиве, сфаќаме дека потребни се двајца луѓе за да се одржи задоволувачка врска и некои афери се случуваат кога една личност се чувствува дека не е сакана, потценета или лошо третирана.

Истражувањата докажуваат дека не сите измамници се хронични љубители или незрели идиоти – убавите, одговорни луѓе исто така имаат афери. Можеби очајно го сакаат својот партнер, но копнеат да искусат нешто од причини кои немаат апсолутно никаква врска со нивниот партнер.
Класичен пример е клише аферата за криза во средните години. Луѓето не толку многу го отфрлаат својот партнер колку што се обидуваат да си докажат себеси и на светот дека не стареат. Сите оние искуства кои се резервирани за младите – спортскиот автомобил, жешкиот секс, младиот партнер – сепак не ми се надвор од разбирање.

Истражувањето, исто така, ни кажува дека луѓето често се чувствуваат немоќни кога се во дофат на афера. Вообичаено е луѓето да пријават дека се чувствуваат збунети. „Немам поим како навистина се случи тоа. Не планирав да го сторам ова или да повредам некого“.

3. Не сите врски се прекинуваат со афери

„Уништи сè“, е вообичаен (и оправдан) одговор кога луѓето дознаваат дека нивниот партнер изневерил. Навистина, вашата врска никогаш нема да биде иста по аферата – но може само да се подобри.

Естер Перел вели дека постојат два вида на афери: „афера за будење“ и „афера за раскинување“.

Аферата за раскинување се случува кога врската е целосно завршена, а изневерувањето е неизбежно или е направено намерно за да се принуди да се прекинат работите. Аферата за будење се случува кога има нерешени проблеми во врската и откривањето на аферата го принудува парот да се соочи и да се справи со нив.

Иако ова може да резултира со среќен крај, никој никогаш не препорачува да имате афера како „поправка“ на врската. Но, може да има и позитивна страна. Поради тоа што немаат што да изгубат после аферата, паровите често се отвораат за работи за кои никогаш порано не би разговарале.

Од старата може да се формира нова, подобра врска.

4. Можеби добро простувате, ако не и заборавите

Околу 15-20 проценти од паровите доживуваат некаков вид на неверство. Околу 60-75 проценти од оние кои го прават тоа, остануваат заедно – и се среќни.

Да се ​​биде способен да се прости е лакмус тест за тоа дали врската може да ја преживее аферата. Оние кои простуваат доживуваат помалку анксиозност, стрес и депресија и можат да продолжат напред.

Зошто некои од нас можат да простат, а други не можат? Зависи од сериозноста на неверството, со кого било и колку траело, од степенот на каење што го покажува партнерот кој изневерува и од способноста на изневерениот да ги процесира и разбере своите чувства.

Клучната компонента во сето ова е каењето на партнерот: може да поминат месеци или години пред изневерената личност повторно да се чувствува сигурно и довербата целосно да се изгради. Колку е потрпелив вашиот партнер, толку е поголема веројатноста за простување.

 

 

 

 

5. Простувањето не значи одобрување

Ова е спор за многу луѓе. Ако простам, тоа значи дека „се извлекол/ла“.

Ако ова е шеста афера за која сте му простиле на вашиот партнер, вие го одобрувате лошото однесување. Дозволете некој да ја прави истата грешка одново и одново без последици, и ќе останете во немоќна позиција.

Ова е многу различно од простувањето на брачниот другар кој не погрешил десет години за релативно мала недискреција. Простувањето не е за помилување на личноста која ве повредила, туку за вашето сопствено исцелување. Простувањето е добро за нас, не за нив.

Тоа исто така не значи помирување. Можете да простите некому и сепак да одлучите дека не сакате ништо повеќе да правите со него. Навистина нема негативна страна да се направи тоа. Сепак, омразата е вистински начин да се уверите дека имате тотално мизерен живот. Тогаш победила личноста која навистина ве повредила.

6. Веројатно ќе ги забележите знаците ако тоа се повтори

Последната пречка за луѓето кои биле изневерени е што ако тоа се повтори? Никој не сака двојна доза од таа болка.

Најтешките работи за простување се оние што се случуваат кога вашата врска е најсреќна. Ако сте целосно заслепени од неверството на вашиот партнер и немате поим дека нешто се случува, зошто би му дале уште една шанса? Се извлекол еднаш, може пак.

Можеби. Но, овој пат, тие немаат работа со партнер кој им верува имплицитно. Повеќето парови воведуваат правила по афера и целосната транспарентност е едно од нив. Ова значи дека ќе ги знаете сите нивни лозинки и ќе можете да ги гледате телефонот, социјалните мрежи, пораките и повиците секогаш кога ќе се чувствувате несигурно.

Отворениот пристап до сите информации често е единствениот начин на кој изневерениот партнер е подготвен да даде уште една шанса.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *