Дали сте Кери, Саманта, Шарлот или Миранда? Научник тврди дека сите сингл луѓе се вклопуваат во четири категории – направете го тестот за да откриете во која припаѓате вие

„Сексот и градот“ можеби не е идеалното место за да се обратите за совет за состаноци, но фер е да се каже дека шоуто крие важна лекција за психологијата на сингл луѓето. Тоа го вели психологот од Универзитетот во Колорадо, професор Питер МекГроу, кој вели дека ликовите од хит серијата се вклопуваат во една од четирите категории.

Од „Just May“ сингл како Кери до истражувачи на „New Way“, како што е Саманта, тој вели дека сите ние се наоѓаме во една од овие групи.

 

 

 

Некој ден

„Некој ден“ е најчестиот тип на сингл луѓе. Тие се тип на луѓе кои веруваат: „Еден ден ќе ја најдам мојата личност“. Професорот МекГроу додава дека тие често чекаат за идеална традиционална врска по моделот на вредностите на општеството.

Шарлот Јорк во „Сексот и градот“ е пример за „Некој ден“ додека се држи за совршена личност која ќе ѝ го направи животот комплетен, не трошејќи време на луѓе кои можеби не се „оние“. Исто така, Бриџит Џонс од „Дневникот на Бриџит Џонс“ се чувствува како нешто да недостасува во нејзиниот живот без партнер.

„Таа личност сака да „вози на ескалаторот за врска“, вели професорот МекГро.

„Се среќавате, излегувате, се запознавате со семејството, се вселувате. Можеби ќе се омажите, можеби ќе имате деца и тогаш, идеално, врската завршува со смрт на една личност“.

Врската „Некој ден“ е долгорочна и моногамна, како што вели МекГро: „Таа е затворена за сексуални и романтични потфати, но не гарантира секс или романса“.

Овој вид на врска е исто така „споен“, партнерите живеат заедно и споделуваат клучни аспекти од нивниот живот како пријателите и финансиите, а „јас“ станува „ние“.

„Некои луѓе сакаат таков однос“, вели професорот МекГро, „и не им оди како што би можеле додека не го добијат тоа“.

 

 

 

Само Мај

Следната категорија на сингл, и прва што професорот Мекгро ја смета за соло, е „Само мај“.

„Ги гледам Кери и Миранда од „Сексот и градот“ како оваа категорија, вели професорот Мекгро, „тие не ја чекаат вистинската личност, но се отворени за тие можности и можеби навистина го посакуваат тоа.

„Можеби се однесуваат на навистина сличен начин како „Некој ден“, едноставно така се чувствуваат за тоа“.

Професорот МекГроу вели дека разликата помеѓу овие две категории е ставот.

„„Just Mays“ мислат: „Јас се обидов, не успеа, но го сакам мојот живот“.

„Но, другите мислат: „Јас се обидов, не успеа. Колку е тоа страшно“.

На пример, „Само мај“ нема да го одложи патувањето во Париз затоа што ја чека вистинската личност со која ќе оди, или ќе одложи големи чекори во кариерата затоа што можеби ќе сака да се смири.

 

Нема шанси

„Ова е огромна група на луѓе кои не се заинтересирани за состаноци или врска во моментот“, вели професорот МекГро, „тоа значи дека тие се сингл сега или засекогаш“.
Бихејвиористичкиот научник Бела де Паоло ја класифицира оваа група на луѓе како „сингл во душа“, што значи дека тие се среќни затоа што се сингл, а не и покрај тоа што се сингл.

„Овие луѓе го живеат својот најдобар живот додека не се во романтична врска“, вели професорката МекГро.

„Луѓето прават претпоставки дека секогаш барате некој посебен, но ова е огромна група и многу од нив се многу среќни што се сингл.

 

Нов начин

Конечно, доаѓаме до последната категорија соло: Новите начини.

„Ова е најмалата група“, вели професорот МекГро, „но тие исто така се чини дека се најбрзо растечки“.

„Тоа се луѓе кои би сакале врска, сакаат секс или романса во нивниот живот, но ги превиткуваат или ги кршат правилата на „ескалаторот за врска“ за да направат врска каква што бараат“.

„Не сакав деца, не сакав да живеам со партнер и не сакав да се откажам од се за овој нов партнер, па би ги разочарал затоа што не можев да им го дадам она што го сакаат“.

Професорот МекГро вели дека ова е категоријата во која се наоѓа, но тоа го сфатил дури на 30 години откако ја прекинал долгогодишната врска.
МекГроу вели дека оваа група често откриваат дека нивните традиционални врски не функционираат и на крајот чувствуваат дека мора нешто да не е во ред со нив.

„Сфатив дека нешто не е во ред со мене“, вели професорот МекГро, „нешто не е во ред со овој тип на врска“.

 

 

„Новите начини“, како Саманта во „Сексот и градот“, се отворени за неконвенционално размислување и испробување нови работи во врската. Исто како што Саманта се нарекува себеси „трисексуална“, што значи дека ќе проба сè еднаш, „Њу Вејс“ се многу поподготвени да експериментираат со структурите на врските.

МекГроу вели дека овие типови на самци можеби ќе бидат посреќни во полиаморозна или на друг начин нетрадиционална врска отколку во долгорочна моногамна врска. Тоа може да значи преземање на некои делови од традиционалната врска, но оставање други зад себе, на пример пар кој не живее заедно или ги спојува своите животи на други начини. Ова може да вклучува и етички немоногамни отворени врски, пријатели со придобивки или односи меѓу долгорочни платонски партнери.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *