Дали сте знаеле дека мажите имаат поголем мозок од жените? 10 разлики помеѓу мажите и жените за кои постојат чудни објаснувања

Денешната тема на оваа статија се разликите меѓу мажите и жените. Ако сакате да се пошегувате дека одамна знаете како момчињата се разликуваат од девојчињата, не брзајте. Подготвени сме да се обложиме дека ќе можеме да наведеме неколку неверојатни факти за кои не сте ни слушнале. А во бонусот ќе ви кажеме од каде е модата за штиклите.

 

1. Должината на прстите

Ве покануваме да направите мал експеримент токму сега. Ставете ја раката на рамна површина и споредете ја должината на показалецот и средниот прст. Во принцип, кај жените показалецот ќе биде подолг. Кај мажите безимениот е подолг. Како може да се објасни ова?

Истражувачите велат дека пропорциите на овие прсти зависат од нивото на машки и женски хормони кои влијаат на фетусот во матката. Односно, тестостеронот е „виновен“ за должината на прстите кај мажите.

 

2. Кожата на петиците

Истражувачите ја проучувале фокус групата и откриле дека кај жените кожата е значително повеќе хидрирана во областа на деколтето, како и на рацете. А само кожата на петиците испаднала посува! Така под еднакви услови, машките потпетици ќе бидат помазни.

 

3. Млечни жлезди

Се чини, зошто на мажите им требаат брадавици? И зошто воопшто ги имаат? Ќе звучи чудно, но секоја личност прво била жена. Кога фетусот се раѓа во утробата, машкиот „Y“ хромозом не започнува веднаш да работи.

Првите 5-6 недели од развојот се случуваат само под влијание на „Х“хромозомот, така што брадавиците имаат време да се појават. Ако фетусот е машки, тогаш „Y“ хромозомот „се вклучува“ и се формира момче.

Мажите можат да произведуваат дури и млеко. Доењето се активира под посебни услови, на пример, може да се појави за време на третманот со хормонот пролактин.

 

4. Карактеристики на видот

Жените се подобри во гледањето бои, но мажите се добри во следењето на предметите кои брзо се движат. Тоа веројатно се должи на времињата кога нашите машки предци ловеле, а жените се собирале.

На пример, портокалот може да изгледа поцрвен на маж отколку на жена. Тревата е скоро секогаш позелена за жените, бидејќи зелените предмети на мажите им изгледаат пожолти.

 

5. Збир на мускулна маса

Многу жени бескрајно одат во теретана за затегнато тело, а за мажите доволно е да ги кренат теговите неколку пати. Значи, која е „состојката“ одговорна за развојот на мускулите? Во право сте, тестостеронот. Кај жените исто така се произведува, но многу помалку. Така, мажите полесно и побрзо добиваат мускулна маса.

 

6. Коса на главата

Ќелавоста до 50-годишна возраст е типична за половина од мажите (и, патем, четвртина од жените). Причината е раширена наследна болест – андрогена алопеција, која уште се нарекува и „ќелавост од машки тип“. Фоликулите (фоликулите на косата) се намалуваат, косата станува потенка, пократка и целосно исчезнува.

Намалувањето на фоликулите е предизвикано од чувствителноста на „DHT“, нуспроизвод на тестостеронот. Односно, колку повеќе хормон за градење мускули има мажот, толку е поголема веројатноста за ќелавост.

 

7. Адамово јаболко

И жените и мажите имаат Адамово јаболко, но кај вторите е позабележително. Зошто? Адамовото јаболко е ‘рскавицата што ги штити нашите гласни жици. Се формира за време на пубертетот. Бидејќи гласните жици се поголеми кај возрасните мажи, позабележително е и Адамовото јаболко.

Патем, колку е поголемо Адамовото јаболко, толку е подлабок гласот. Постои теорија дека на нашите предци им бил потребен низок глас за да ги исплашат предаторите.

 

8. Големината на мозокот

Мозокот на мажите е поголем од оној на жените, но тоа не значи интелектуална супериорност. Исто така, некои делови од мозокот кај двата пола се различни по големина и различно работат. На пример, хипокампусот, кој е вклучен во учењето и формирањето на сеќавањата, е поголем кај жените. А амигдалата, која е поврзана со доживување на емоции и нивно сеќавање, е поголема кај мажите.

Научниците спроведоа експеримент: на испитаниците им покажаа видео за да се сетат на личните искуства. Се покажа дека кај мажите активност е забележана само во десната амигдала, а кај жените – само во левата страна.

 

9. Брада

На прв поглед, брадата на лицето не дава очигледни бонуси, па зошто расте? Постои теорија дека со брада долната вилица изгледа помасивна, а нејзиниот сопственик е посилен и похрабар. Можеби нашите женски предци избрале токму такви мажи за да имаат здраво потомство со нив.

 

Бонус: Потпетици

Сега високите потпетици се еден од симболите на женственоста, нели? Меѓутоа, во 17 век, персиските јавачи носеле потпетици високи 2,5 см. Бидејќи поседувањето коњи било симбол на богатство, високите потпетици ги претставувале парите и моќта. Персијците ја донеле својата мода во Европа.

Францускиот крал Луј XIV станал вистински љубител на штикли. Тој дури издал декрет според кој само благородниците смееле да носат штикли. Колку е повисока и поцрвена петицата, толку е помоќен нејзиниот сопственик.

„Кралот на сонцето“ дозволил само оние кои се фаворизираа да носат црвени потпетици. Но, од 18 век, потпетицата стана чисто женски атрибут, иако … никој не можеше да им забрани на рок ѕвездите – Дејвид Боуви и Битлси да ја носат.

Кои факти од нашиот избор ги слушнавте за прв пат?

 

  • Nove напиша:

    Prestanete veke so evoluciski ubeduvanja. Znaete li kolku ste glupi. Bog da dokaze ama dali ke bide na dobar ili los nachin.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.