„Дали сум себична што излажав дека го изгубив пасошот за да не ги чувам моите внуци додека сме на одмор?“

Чувањето деца може да биде предизвикувачко и наградувачко искуство, но понекогаш може да биде и преголемо и стресно. Тоа го почувствувала една 17-годишна девојка кога од неа се очекувало да се грижи за своите внуци за време на семејното патување во Дизниленд. Таа ја сподели својата приказна барајќи мислење од јавноста за тоа дали направила паметен или себичен избор за нејзината благосостојба.

„Јас сум 17-годишно девојче и сè уште живеам дома со моите родители. Мојата сестра (28 години) е мажена и има две деца – 5 и 3 години.

Секогаш кога ќе дојде кај нас јас ги занимавам децата. Тоа не е проблем, само што таа не доаѓа на една вечер. Таа доаѓа на цела недела и тогаш јас сум неплатена дадилка цела една недела.

Ако одиме во ресторан морам јас да ги забавувам децата затоа што мајка ми сака да разговара со сестра ми и зет ми. Ја добивате сликата што сакам да кажам.

 

Ова лето моите родители одлучија да одиме во Дизниленд бидејќи ми е последно лето пред да станам полнолетна.

Прашав кој оди, а тие ми рекоа „само ние тројцата“.

Но, кога стигнавме до аеродромот, сестра ми и нејзиното семејство беа таму. И тие одеа во Дизниленд.

Го грабнав пасошот од мојот ранец и го ставив во мојот чорап. Кога стигнавме до меѓународната безбедност, не можев да го најдам. Баравме насекаде и на крајот морав да се вратам со Uber дома и го пропуштив мојот лет. И така добив една недела сама дома во мир и тишина“.

 

Моите родители беа многу лути на мене што го изгубив пасошот. Парите што ги потрошија за мојот лет и влез беа потрошени.

И мајка ми и сестра ми објавуваа за тоа колку е тешко да се биде во Дизниленд со две малечки. Двете објавија дека сум го уништила одморот со тоа што сум толку непромислена.

Додека пак татко ми вели дека знае зошто го направив тоа, и разбира. Но, тој вели дека требало да го известам, да не трошел пари. Тој рече дека е на моја страна и ќе молчи.

Се чувствувам лошо за парите, но претходно сум била во Дизниленд. И ќе одам повторно подоцна сама или со пријателите. И плус тоа до последен момент мислев дека ќе одиме ние тројца“

 

 

  • Nove напиша:

    Da kazela deka i e tesko so chuvanjeto deca, deka ne sakala da odi

  • Ana напиша:

    “Majkata” na dvete mali deca voopsto ne treba da ja zamara sestra i so cuvanje vnuci! Ako i e tesko neka si sedi doma, decata imaat i tatko!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *