Дали жените постари од 30 години треба да носат фармерки и да имаат долга коса? Погледнете што има да каже на оваа тема, симболот за стил и префинетост, Каролина Херера

Модната дизајнерка Каролина Херера предизвика жестока дебата во модната индустрија со нејзиното смело тврдење дека носењето фармерки по 30-годишна возраст и одржувањето долга коса по 40-тата година се смета за „безкласно“. Позната по нејзините елегантни дизајни и префинет вкус, забелешката на Херера поттикна страсна дискусија за облеката соодветна на возраста и личниот стил.

1. Таа е една од најистакнатите дизајнерки на денешницата

Таа зрачи со непогрешлива елеганција и грациозност, што стана синоним за нејзиниот моден бренд повеќе од три децении. Нејзиното извонредно патување до врвот на високо конкурентната модна индустрија започна со лансирањето на нејзиниот бренд во Њујорк. Сега Каролина има истакната модна колекција, невестинска линија, извонредни парфеми и додатоци. Со многу продавници ширум светот, нејзиниот бизнис генерира приход од милијарди долари.

 

2. Таа верува дека жените треба да се менуваат како што поминуваат годините

 

Каролина е сигурна дека ништо повеќе не ја старее жената од преправањето дека е млада. Таа ја нагласува важноста на негувањето на личниот стил откако ќе се достигне одредена возраст, „Не верувам во трендови бидејќи трендовите прават да изгледа како да носиш униформа. Излегува некое парче облека – и одеднаш сите изгледаат исто“.

 

3. „Фармерките, кратките здолништа и бикинито се за младите девојки”

Дизајнерката вели: „Никогаш не носете мини здолништа. Мини-здолништата се за млади девојки. Што се однесува до бикините, ги оставив зад себе кога имав д 40-50 години”. Таа исто така смета дека носењето фармерки по 30-тата „не изгледа како што треба“, што предизвика доста реакции кај нејзините колешки.

 

4. „Само младите жени треба да имаат долги коси”

Каролина верува дека жените постари од 40 години треба да имаат кратка коса, во спротивно изгледаат „без стил и класа”. Таа објаснува: „Жената мора да старее гордо и да не се обидува да биде возраст во која не е, или ќе изгледа смешно. Гледам многу жени на улица и, одзади, изгледаат многу убаво со нивната долга коса и нивните мали здолништа. Но, кога ќе се свртат – ах, тие се престари за тоа”.

 

5. „Џенифер Лопез, Никол Кидман и Ким Кардашијан сѐ уште изгледаат добро”

Иако Каролина советува да не носите долга коса во вашите 40-ти, познатите личности како Џеј Ло, Никол Кидман или Ким Кардашијан сè уште изгледаат неверојатно со долга коса и тешко е да не се согласите. Најважно е да се чувствувате удобно во вашето тело и да го сакате она што го гледате во огледалото.

Совладувањето на вашиот личен стил не е толку тешко како што изгледа. Иако модата има многу правила, вие навистина не мора да ги следите. Сепак, можеби ќе сакате да ги погледнете вообичаените модни грешки што ги прават повеќето жени.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *