Дали знаете како да забележите нарцис? Психолог ги открива 10-те знаци кои укажуваат дека некој има растројство на личноста – и споделува едноставни совети кои ќе ви помогнат да се справите со нив

Според магазинот „Политико“, Меган Маркл, Доналд Трамп, Кание Вест, Елизабет Холмс и Сем Бенкмен-Фрид се едни од најнарцисоидните познати личности.

Но, како можеме да забележиме партнери, пријатели или колеги кои го имаат ова сложено растројство на личноста?

Д-р Грег Кушник, психолог од Њујорк, открива 10 особини што обично ги покажуваат нарцисите и најдобрите начини за справување со таквите ликови.

 

 

 

1. Опсесија со моќ и успех

Многу нарцисоидни луѓе се опседнати со стекнување моќ и успех. Изгледа дека ќе направат сè за да напредуваат и нема да имаат дилеми да ги повредат луѓето во процесот. Обично тие ќе се обидат да ги контролираат другите за нивна лична корист. Тие би можеле да применат неетички тактики за да го добијат она што го сакаат, со лажење или

 

2. Потреба за восхит

Како пауни, нарцисите ќе се шетаат наоколу во обид да добијат восхит и внимание од другите и имаат претерано чувство за самобитност. Тие би можеле да покажат низа однесувања за барање внимание со цел да го добијат вниманието што мислат дека сметаат дека го заслужуваат или им треба. Тоа може да вклучува сè, од носење скапа облека до возење на светкав спортски автомобил. Вниманието помага да се сокријат нивните вистински стравови дека не се доволно добри или непожелни.

 

3. Влевање сомнеж во себе

Нарцисоидните поединци имаат тенденција да користат самосомневање како оружје. Ќе ве преиспитуваат или ќе ве критикуваат за да ве натераат да се сомневате во себе, што им дава моќ над вас. Најголемото нешто што тие го прават е да играат на вашите несигурности и слабости. Тие ќе ги забележат работите што ги спомнувате, без разлика дали се работи за несигурност за вашата тежина или за вашите перформанси на работа и ќе играат на ова подоцна за да ве омаловажат.

 

4. Недостаток на емпатија

Нарцисоидните луѓе немаат емпатија за другите и имаат проблем да се поврзат со туѓите ситуации. Тоа навистина е случај на едноставно негрижа, особено ако нечии мисли или чувства не се совпаѓаат со нивните. Ова може да биде страшно да се сведочи бидејќи тие ќе одбијат да ја разберат, слушаат или да бидат таму за да ја поддржат другата страна.

 

5. Сѐ е за нив

Ако споделите приказна или коментар околу нарцис, тие ќе дадат сѐ од себе за да ја направат целата работа за себе. Ова самореферентно однесување е уште една форма на контрола и барање внимание. Тоа може да биде многу заморно бидејќи е речиси невозможно да се добие збор  откако ќе ја преземат контролата врз разговорот.

 

6. Ќе се обиде да направи да се сомневате во себе

Ако добро го запознаете нарцисот, особено во контекст на романтична врска, тој може да направи навика да ве запали со гас, што вклучува да ве малтретираат да ја преиспитате сопствената реалност и да се прашувате дали го губите разумот. Ова се постигнува со постојано предизвикување на вашата верзија на вистината, искривување на фактите и создавање лажна приказна.

 

 

7. Огромна самодоверба

Луѓето со нарцисоидни особини веруваат дека заслужуваат посебен третман и тие се преокупирани со сопствените таленти, кои имаат тенденција да ги слават премногу. Тие имаат силна самодоверба дека се поважни и подобри од другите. Ова може да биде застрашувачко.

 

8. Секогаш се во право

Нарцисоидните луѓе сакаат да ги прават другите погрешни. Сакаат да бидат во право. Слободно ги осудуваат другите, особено кога се чувствуваат предизвик или единство. Ако сте во врска со оваа личност, тоа може да направи да се чувствувате лошо за себе и да влијае на вашата слика за себе, бидејќи ќе се чувствувате како секогаш да не сте во право.

 

9. Тие се вешти во „лажирање на иднината“

Во врските, нарцисите често се впуштаат во идно лажирање. Тие ви го ветуваат светот кратко откако ќе ги запознаете. Тие ве убедуваат дека заедно ќе патувате низ светот или некое друго неверојатно ветување, но на крајот нема да биде така. Со други зборови, тие кажуваат сѐ што треба да кажат за да ве навлечат на нив и врската, но тоа не завршува добро.

 

10. Сѐ е земи, земи, земи

Ако сте соработник, пријател или љубовник со нарцис, ќе откриете дека постојано им служите на нивните потреби со ограничување или без реципроцитет. Затоа, да се биде во врска со нарцис може да биде особено неблагодарна задача. Може да понудите емоционална поддршка или да ги опсипете со подароци, но не очекувајте ништо за возврат. Нарцисот ќе земе, ќе земе, ќе земе и нема ни да се заблагодари.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *