Дали знаете која е најпознатата личност од вашиот роден град? Сега можете да откриете! Интерактивната мапа ги открива најзначајните луѓе ширум светот и достапна е и кај нас!

Без разлика дали станува збор за легендарен фудбалер или познат пронаоѓач, многумина од нас се горди што се од истиот град како некоја значајна личност. Но, која точно е најзначајната личност што потекнува од вашиот роден град?

Оваа недела е развиена неверојатна интерактивна мапа која ги открива родните места на „најзначајните луѓе“ ширум светот.

Тоа сугерира дека Шон Конери е најзначајната личност што потекнува од Единбург, додека Барак Обама е на врвот на листата во Хонолулу, а Фреди Меркјури во Занзибар.

Мапата е замисла на истражувачот и географ на Mapbox Топи Тјуканов и е базирана на студија објавена во јуни оваа година. Во студијата, истражувачите од Универзитетот во Париз решија да ја пресметаат значајноста на една личност врз основа на информациите од Википедија и Википодатоци.

„Нов дел од литературата има за цел да изгради најсеопфатна и точна база на податоци за значајни поединци“, напиша истражувачкиот тим, предводен од Морган Лауенан. „Собираме огромна количина на податоци од различни изданија на Википедија и Википодатоци.

Податоците земаат предвид бројни фактори, вклучувајќи го бројот на записи на Википедија, должината на записите, просечниот број прегледи за секој човек од 2015-2018 година и вкупниот број на надворешни врски.

„Користејќи ги податоците од „Morgane Laouenan“ и други, мапата ги прикажува родните места на „најзначајните луѓе“ ширум светот. Податоците се обработени за да се прикаже само едно лице за секоја единствена географска локација со највисок ранг за значајност“, објасни г-дин Тјуканов.

Корисниците можат да ја видат најзначајната личност во нивниот роден град во четири категории – култура, откривање и наука, лидерство или спорт и игри. Алтернативно, можете да изберете „Сите“ за да ја видите целокупната најзабележлива личност.

Иако можеби мислите дека еден од членовите на кралското семејство ќе биде најзначајната личност родена во Лондон, мапата сугерира дека Чарли Чаплин е всушност најзначајната личност во главниот град на Обединетото Кралство.

Во Тексас, Селена Гомез, Томи Ли Џонс и Бијонсе се едни од најзабележителните луѓе, додека на Флорида Аријана Гранде, Џим Морисон и Томи Пети се на врвот на листата А во Калифорнија, Мерлин Монро, Камерон Дијаз и Шер се тие кои ги земаат титулите како најзначајни луѓе.

Г-дин Тјуканов објави линк до мапата на Твитер, пишувајќи: „Дали знаевте дека Фреди Меркјури е роден во Занзибар, а Барак Обама во Хонолулу?“

Многу корисници се јавија за да разговараат за неочекуваните познати фаци од нивните родни места. Ве очекуваме и вас! На мапата најдете ја Македонија и пишува кој човек во кој град е најпознат.  Очекуваме да споредлите со нас во коментарите!

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.