Демонстранти против уметност: Активисти за животна средина „уништија“ слика на Диего Веласкез во Националната Галерија во Лондон

Двајца климатски активисти од групата Just Stop Oil се уапсени откако во понеделникот го скршиле стаклото за заштита на познатата слика во Националната галерија во Лондон, соопшти градската метрополитен полиција.

Видеото објавено на сметката на Just Stop Oil на X покажува како активистите носат бели маици со Just Stop Oil и го кршат стаклото заштитувајќи ја „Rokeby Venus“ на Диего Веласкез од 17 век со портокалови заштитни чекани.

Вредноста на сликата се проценува на околу 50.000 долари.

 

  • kire напиша:

    Smrtna kazna po kratka postapka…pa dali togaj ke ima takvi budali

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *