Девојка која е алергична на вода одговара на истото прашање кое луѓето често ѝ го поставуваат

Аби се појави во серијата на Truly’s Born Different за да објасни каков е нејзиниот живот кога нејзината кожа реагира на вода. Таа има состојба наречена аквагена уртикарија, која предизвикува појава на коприва на кожата по контакт со вода.

 

Тоа е исклучително ретка состојба, со само мал број потврдени случаи ширум светот. Предизвикува оток, чешање и печење на кожата кога водата ќе дојде во контакт со неа.

Симптомите се појавуваат по само неколку минути од изложувањето на вода, а Аби рече дека нејзината кожа избувнува во црвени пликови од коприва кои многу чешаат и таа ги опиша како „многу болни“.

„Главното прашање што луѓето ми го поставуваат кога им кажувам за мојата состојба е „како да се туширам“ и „дали се туширам“, тоа е секогаш големото прашање. Им велам дека се туширам исто како и сите други. Сè уште се туширам нормално секоја недела, но се трудам минимално да се задржам под тушот. Можам да пијам вода, не сум алергична внатрешно. Тоа е само надворешно“.

 

Таа објасни дека температурата или притисокот на водата не се важни, туку само постојаниот проток на нејзиниот грб предизвикува реакција.

Аби објасни дека туширањето е најверојатната активност за да добие реакција од нејзината кожа.

„Првпат почнав да искусувам симптоми околу октомври, ноември 2017 година. Мислам дека имав само 16 години кога тоа почна да се случува. Ја прашав мајка ми дали знае зошто тоа се случува, мајка ми не беше баш сигурна зошто кожата ми се разгоре. Мислам дека на мајка ми и беше малку тешко кога ги поминував првите симптоми, нејзината ќерка минува низ нешто што многу ја боли. Навистина немавме поим што се случува, мислам дека ѝ беше доста тешко да се справи со тоа“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *