Директор разгневи еден куп родители откако нивните ќерки ги испрати дома од училиште поради кратките здолништа и вештачките трепки – две години откако „банираше“ момчиња поради носење погрешни чорапи

Родители се бесни затоа што на над 200 ученички им било забрането да одат на часови од страна на контроверзниот нов директор – и велат дека нивните ќерки биле мета наместо момчињата. Биле измерени кратките здолништа, отстранети вештачките трепки, долгите нокти и шминката од лицата на девојчињата. Нивниот нов директор вовел строги правила за униформите – а гневните семејства велат дека тоа е главно насочено кон девојчиња.

Директорот Алун Ебенезер минатата недела испратил писмо до родителите во училиштето Калдикот во Монмутшир, Јужен Велс, за да инсистира дека здолништата треба да бидат „до колена“.

 

 

 

Родителите велат дека девојчињата кои пристигнувале на час пријавувале дека ги дочекале влажни марамчиња за отстранување на шминката и машинка за да ги исечат ноктите, како и со барања да им се измери должината на здолништата. Г-дин Ебенезер ја спровеч репресијата и ги предупредил родителите во напишаното писмо: „На учениците нема да им биде дозволено да шетаат низ училиште доколку не се следат овие упатства“.

Тој претходно предизвика бура во друго училиште откако ги исфрли учениците од часовите затоа што носеле грешни црни чорапи.

Г-дин Ебенезер изјавил дека е „решен да ги подигне стандардите“ во училиштето „Дипингс“ во Линколншир, кое инспекторите на Офстед двапати го оцениле како „незадоволително“.

 

 

 

Г-дин Ебенезер претходно беше на чело на училиштето за момчиња во Фулам, каде што на еден ученик му било кажано да ја избричи косата ако сака да присуствува на часови.

Оттогаш тој станал вршител на должноста раководител во училиштето Калдикот со 1.300 ученици, каде што наставниците минатата година организирале штрајк, тврдејќи дека неговото раководство не успеало да одговори на вербалното и физичкото малтретирање со кое се соочиле.

 

 

 

Друга мајка Натали Кајн рекла дека на нејзината ќерка Амил (13) и било кажано дека не може да присуствува на часови бидејќи носи вештачки трепки. Амил и рекла на мајка си: „Кога стигнав на училиште, имаше две учителки на влезната врата и ми рекоа „имаш трепки“ и ме одведоа во една соба и во таа соба имаше буквално околу 50 девојчиња“.

Советничката Рејчел Гарик, лабуристичка советничка од Калдикот, рекла дека е загрижена дека низата униформни стандарди се насочени кон девојчињата.

Таа рече: „Секогаш ме загрижува списокот на причини за отстранување на образованието од децата што изгледа фокусирано на полот. Се чини дека телата на девојчињата се сметаат за повеќе од нивното право на образование“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *