Дизајнер изгради ДРВЕНА верзија на „Tesla Cybertruck“ – и неверојатно видео потврдува дека е целосно функционален

Додека вистинскиот „Cybertruck“ е оптоварен со скапи доцнења во производството, еден инвентор успеа да изгради целосно функционална верзија на возилото „Tesla“ за само 100 дена.

 

 

 

Каналот на „YouTube , ND – Woodworking Art“, ги покажа своите неверојатни вештини на човекот кој стои зад каналот. со изградба на дрвена верзија на возилото на „Tesla“ кое може да вози на пат.

Почнувајќи со едноставна метална рамка, ова видео го прикажува дизајнерот Труонг Ван Дао како ги обликува и сече дрвените панели по мерка за да го изгради телото на „Cybertruck“. Освен шасијата и електрониката, возилото е целосно изработено од дрво, сè до врежаните капачиња и прилагодливите крилни ретровизори.

 

 

 

На снимката дури може да се види како г-дин Ван Дао го товари багажникот со дрвена верзија на „Tesla’s Cyberquad“, играчка возило наменета за деца.  За да го создаде автомобилот, г-дин Ван Дао намести дрвени плочи заедно за целосно покривање на металната рамка, електричниот мотор и батериите. Тој користел парчиња полирано темно дрво за внатрешноста на автомобилот, додека надворешните панели се направени од посветла нијанса на дрво; давајќи му на својот автомобилот препознатлив дизајн на „Cybertruck“. Снимката го покажува и процесот на резбање на воланот на автомобилот и крилните ретровизори од цврсти блокови од дрво пред да се прикачат овие функционални подвижни делови на автомобилот.

 

 

 

Како последен допир, г-дин Ван Дао додава функционални светла кои ги имитираат оние на „Cybertruck“, дури и додавајќи светлечко лого „X“ на страничната плоча како референца за неодамнешното ребрендирање на „Твитер“ од страна на Илон Маск .
И покрај деталниот дизајн, видеото прави процесот да изгледа без напор бидејќи стотици дрвени панели се откопчуваат и се прицврстуваат на своето место.  Незадоволен само со естетиката, снимката потоа го покажува г-дин Ван Дао како го носи својот син на возење со новоизграденото дрвено возило.

Спуштајќи ја продолжената рампа од задниот дел на камионот, тој вади дрвен „Cyberquad“ за неговиот син да вози покрај него.

 

 

 

Г-дин Ван Дао, кој го опишува својот канал како „дуо татко и син кој изработува прекрасни дрвени автомобили“, го завршува видеото со порака упатена до Илон Маск.

„Почитуван господине Илон Маск“, пишува г-дин Ван Дао, „Јас сум страстен креатор на содржини со длабока љубов кон дрвените возила и огромно восхитување и за вас и за „Тесла“.

 

 

„Свесен сум дека „Tesla“ се соочи со својот дел од предизвиците за реализација на „Cybertruck“. Сепак, јас одржувам непоколеблива верба во вашата визија и способностите на „“Тесла. Уверен сум дека ова извонредно возило на крајот ќе успее“.

Г-дин Ван Дао додава дека се надева дека еден ден ќе му го подари овој дрвен сајбер камион на Илон Маск и ќе му посака нему и на „Тесла“ „постојан успех“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *