„Донесете ми манекен и ќе ви покажам што знам!“ 7 годишниот Макс Александар е моден дизајнер со огромен талент за мода, кој впрочем тврди дека е РЕИНКАРНАЦИЈА на Гучио Гучи

Малиот Макс Александар стана модна сензација кога на само 4 години почна да дизајнира фустани. Но, ова не е најизненадувачки. Макс тврди дека е реинкарнација на познатиот моден дизајнер Гучио Гучи.
Оваа приказна за реинкарнација на деца со неверојатно детални сеќавања од минатиот живот отвора ново поглавје во светот на мистериозните феномени.

Идејата за реинкарнација го прогонува човештвото многу векови. Различни култури и религии ја истражувале оваа тема, но приказните за деца кои наводно се сеќаваат на својот поранешен живот со неверојатна точност отсекогаш привлекувале посебно внимание. Сега имаме приказна за Макс Александар кој тврди дека е реинкарнација на Гучио Гучи.

 

Седумгодишниот Макс за прв пат ја покажа својата страст за моден дизајн кога неговата мајка забележала дека тој покажува необичен интерес за оваа област. Тој дури и пристапил толку сериозно на ова прашање што ја замолил мајка му да му купи кукла- манекен. Ова неочекувано барање ги натерало неговите родители да се запрашаат: од каде му е таквиот интерес за модата?

„Тој рече: „Како да ти кажам ако немам манекен. Ако ми земеш манекен, ќе ти покажам“, изјавила мајката на Макс за магазинот „People“.

Револтирана и заинтригирана, таа дошла кај нејзиниот сопруг да му покаже што прави нивниот мал син. Таа била зачудена од она што го видела.

Макс, кој никогаш претходно не се занимавал со моден дизајн, самиот почнал да прави фустани. Изгледа дека неговите вештини и знаења дошле од никаде. Каде малиот Макс стекнал таква вештина? А зошто е сигурен дека е реинкарнација на познатиот моден дизајнер Гучи?

Специјалисти и експерти се обидуваат да ја решат оваа загатка. Реинкарнацијата, се разбира, е сложен и мистериозен концепт, но изјавата на малиот Макс предизвикува интерес и збунетост. Може ли едно дете толку точно да се сети и да ја репродуцира работата на познат моден дизајнер?

Скептиците може да понудат друго објаснување. Можеби Макс само покажал ран талент и страст за модата. Децата често ги откриваат своите скриени способности и интереси уште од мали нозе. Можеби Макс само бил инспириран од модни списанија или гледал модни ревии на телевизија и неговата имагинација и креативност го навеле да дизајнира свои фустани.

 

Во секој случај, талентот и страста на Макс за модата заслужуваат признание и восхит. Годините не значат ништо кога се во прашање страста и талентот. Без разлика дали е реинкарнација на Гучио Гучи или не, Макс Александар веќе го освојува модниот свет со своите уникатни креации.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *