Дознаваме: Која е вистинската причина зошто автобуските седишта насекаде низ светот имаат ваков сличен дизајн?

Едно нешто што сите го забележуваме кај јавните автобуси е нивниот понекогаш навистина грд дизајн на седиштата. Поради тоа ова видео се појави на социјалните мрежи. На него се гледа автобуско седиште во Полска, а покриено е со цел куп прашина.

 

1. Некој човек се реши да ги провери седиштата

Можеби се прашувате зошто разговараме за моделите на седиштата во автобусот, а всушност е доста интересно да се знае. Тоа е вредно знаење за различни ситуации и е доказ за тоа како дизајнот еволуирал низ годините. Покрај тоа, тоа е потсетник за напредокот што го направивме во модата и дизајнот, оставајќи зад себе некои од помалку привлечните стилови од минатото.

Автобуските седишта се намерно дизајнирани со уникатни модели за да изгледаат привлечно и да го одвлечат нашето внимание од нечистотијата што може да се акумулира. Овој креативен пристап помага да се одржи почист и попријатен изглед за патниците.

 

2. Причината изгледа навистина релевантна

На секојдневниот патник, автобуските седишта често му изгледаат прилично чисти, но реалноста е дека може да има скриено голем слој нечистотија. Паметната употреба на ткаенини со шари создава оптичка илузија, што го отежнува гледањето на вистинскиот хаос што може да биде таму. Во суштина тоа е трик за да не поштеди од размислување за тоа што би можело да се крие на седиштата.

Би-Би-Си го расветли ова прашање, расветлувајќи го образложението зад овие препознатливи дизајни. Една од нагласените причини е природата на самата ткаенина.

Во 2018 година, Хариет Валас-Џонс, ко-основач на „Wallace Sewell“, дизајнерско студио со седиште во Велика Британија, кое соработува со „Transport for London“, објасни: „Транспортот за Лондон традиционално користи волнена ткаенина од мокет“. Таа истакна дека волната може да се пофали со природна отпорност на пламен, а мокетот е познат по својата текстурана површина која нуди зголемена издржливост против абење и кинење.

 

Прво, тие ја избрале оваа ткаенина бидејќи е навистина силна и трае долго. Второ, боите и дизајните на ткаенината добро ја кријат нечистотијата и оштетувањата. Има уште едно прашање за размислување. Модата брзо се менува, па нешто што сега изгледа кул можеби нема да изгледа кул за неколку месеци.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *