Два хеликоптери на малезиската морнарица се судрија во воздух при што загинаа сите 10 членови на екипажот

Два малезиски воени хеликоптери се судрија во воздух и се урнаа за време на тренинг сесија, при што загинаа сите 10 луѓе на бродот и беше повреден еден пливач во базен, соопштија властите.

Хеликоптерите вежбале во поморската база во северната држава Перак за прославата на 90-годишнината на морнарицата кога се случила несреќата, се вели во краткото соопштение на морнарицата. „Сите жртви беа потврдени мртви на лице место“, се вели во соопштението.

 

Видео кое кружи на социјалните мрежи за кое се тврди дека е од инцидентот покажува неколку хеликоптери како летаат ниско во формација. Еден од хеликоптерите скршнува настрана и го прицврстува роторот на друг хеликоптер. Локален полицаец, кој одби да биде именуван бидејќи не е овластен да зборува со медиумите, потврди дека снимката е вистинска.

 

Двата хеликоптери беа искршени до непрепознатливост. Спасувачките работници просејуваа низ остатоците за да ги пронајдат телата. Меѓу жртвите има три жени и седум мажи на возраст меѓу 26 и 41 година, соопштија властите.

Премиерот Анвар Ибрахим рече дека нацијата тагува поради „трагедијата што ги потресува срцето и душата“. Тој рече дека морнарицата веднаш ќе спроведе истрага за да ги открие причините за инцидентот.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *