Еден од најретките цицачи на Земјата е роден во Обединетото Кралство: Прекрасниот африкански див цицач го истражува својот нов дом Хемпшир – поттикнувајќи нови надежи за критично загрозениот вид

Тие обично се наоѓаат на сушните предели во Африка, Еритреја, Етиопија и Сомалија. Но, симпатичниот африкански див цицач се врати дома овде во Обединетото Кралство, откако се роди во зоолошката градина во Хемпшир минатиот месец.

 

 

Африканскиот див цицач е наведен како критично загрозен, со помалку од 200 животни оставени во дивината. Машкото ждребе, кое сè уште не е именувано, е родено во зоолошката градина Марвел во близина на Винчестер на 20 август од родителите Надифа и Ларс.

Дарен Ајвс, постар чувар на животни во зоолошката градина, рече: „Тимот е многу возбуден по едногодишно чекање да се роди ждребето“.

Портпаролката на Марвел рече: „Раѓањето на еден од најретките цицачи на планетата ги воодушеви чуварите во зоолошката градина Марвел оваа недела, по пристигнувањето на критично загрозениот африкански див вид.

 

 

„Со шарени нозе и флопирани уши, тој ќе биде сигурно најпопуларен кај гостите“.

„Таткото, Ларс, е преместен во куќиште веднаш до она на младенчето, додека Надифа се поврзува со новото дете. Надифа е родена овде во 2007 година, така што доаѓањето на нејзиното ждребе е продолжение на посветеноста на Марвел за зачувување на овој критично загрозен вид, кој го имаме во Марвел од 1993 година“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *