Еден од најсмртоносните вулкани во светот е подготвен да еруптира во „наредните ДЕНОВИ“ – откако во 1985 година уби 25.000 луѓе

Еден од најсмртоносните вулкани во светот мирува откако последен пат еруптираше во 1985 година, но порастот на сеизмичката активност покажува дека тој може да се разбуди во „наредните денови“.

Колумбискиот Невадо дел Руиз регистрираше неверојатни 6.000 земјотреси дневно минатата недела, што ги натера властите да ја подигнат тревогата на втората највисока скала и да евакуираат повеќе од 2.500 семејства во областа.

 

 

Околу 57.000 луѓе живеат во опасната зона на вулканот, која е распространета низ делови од шест провинции, според Геолошката служба на Колумбија (CGS).
Во ерупцијата на вулканот во 1985 година загинаа повеќе од 25.000 луѓе, што е четврта најсмртоносна вулканска ерупција во историјата на човештвото, оставајќи ги луѓето затрупани под лавини од земја и карпи.

CGS верува дека минатонеделните земјотреси се должат на магмата која се движи низ системот на раседи, поставувајќи ја основата за она што би можело да биде следната смртоносна ерупција на Невадо дел Руиз.
Невадо дел Руиз се протега на границата помеѓу колумбиските провинции Толима и Калдас.

 

 

Тоа е стратовулкан составен од многу слоеви лава кои наизменично се менуваат помеѓу стврдната вулканска пепел и карпи.

На 13 ноември 1985 година, Невадо дел Руиз исфрли врела пепел и лава во атмосферата, пишува списанието „Earth“.

 

Ерупцијата не се сметаше за голема, но топлината ослободена за време на настанот, околу капакот на глечерот на вулканот, ја ослободи смртоносниот кал кон селата подолу.

Сега кога Невадо дел Руиз покажува знаци на активност, официјалните лица не преземаат никакви шанси и ги евакуираат луѓето во близина. Претседателот Густаво Петро побара побрза евакуација.

Пред минатонеделната активност, официјалните лица рекоа дека се регистрирани во просек по 50 земјотреси дневно, со помали настани во изминатите 10 години.

 

 

CGS објави дека зголемената сеизмичка активност првпат била забележана минатиот месец, со 6.500 земјотреси на 28 март до 11.000 земјотреси на 29 март.

„Ја поддржуваме одлуката на локалните комитети за евакуација на некои луѓе“, рече привремениот директор на националната единица за катастрофи Луис Фернандо Веласко по состанокот доцна во понеделникот со националните и локалните власти.

„Веројатно е дека во наредните денови ќе треба да евакуираме уште луѓе“.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.