Едно од најсмртоносните оружја на светот се наоѓа во Амазон: „Племињата таму имаат стрели што целосно ги надминуваат пушките“

Истражувачот Пол Росоли изјави кај подкастерот Лекс Фридман дека племињата имаат „култура на насилство“ што ги прави интензивно непријателски настроени кон надворешните луѓе. Но, тие имаат добра причина за да останат толку изолирани.

 

 

 

Тој објасни: „На крајот на минатиот век, за време на индустриската револуција, имавме ненадејна огромна потреба од гума за црева и дихтунзи, жици и гуми и воена машина. Единствениот начин да се добие гума беше да се спушти во амазонската прашума и да ги натераме локалните луѓе кои ја познаваа џунглата да излезат во џунглата и да сечатдрвја и да го соберат латексот“.

 

 

 

Денес, тие племиња сè уште живеат како што живееле нашите предци пред 50.000 години, при што Пол објасни: „Таму во таа темнина … има луѓе кои седат околу оган во мракот, веројатно со малку повеќе од неколку лисја над главата. Тие немаат ни употреба на камени алатки, имаат само метални предмети што ги украле од околните заедници… тие сè уште живеат голи во џунглата“.

 

 

Но, иако им недостига модерна технологија, Пол рече дека племињата во никој случај не се немоќни. Нивните огромни долги лакови исфрлаат стрели долги седум метри со смртоносна точност.

 

 

Еден пријател на Пол еднаш се обидел да се спријатели со едно од племињата – поткупувајќи ги со понуда на овошје но, затоа подоцна зажалил за тоа. Тој продолжи: „Се обиде да им даде подарок и што направија? Му пукале во глава. Тие испукале три стрели кон него, а едната го погодила во черепот и го прати директно во болница. Беше евакуиран“.
Пол додаде: „Тие се неверојатно прецизни со стрели од бамбус, а тие стрели се долги 3 метри, така што кога ќе ве погоди една, може да ве пробие“.

 

 

  • Nikola напиша:

    Mizi Mitre tulumbi pagjaat,
    Lakot ako e pogolem od 3 metri togas ne moze da go drzi- ke mu udira vo zemja. Ako e strelata golema 3 metri togas ne moze dovolno da ja zategne ??? Kolku si visok tolku si sirok. Zatoa strelata ne smee da bide podolga od 1,80, bidejki ne mozes da ja nosis na ramo ili vo raka ( ke ti smeta). Strelata mozes da ja pustis napred pred lakot i da ja zategas , ama ne smee da bide poveke od 20-30% od strelata bidejki togas nemas preciznost.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *