„Едвај чекам да појдам во школо“ – Седумгодишно девојче родено со само една рака конечно може да си ја исчешла косата благодарение на бионичката рака од 21.000 евра

Кејтлин Хатсон е родена со само една целосно формирана рака поради ретка конгенитална состојба. Нејзината неразвиена лева рака има пет скратени прсти на крајот, но нема коски. Но благодарение на новата бионичка рака „херој“ Кејтлин може да живее нормално.

Кејтлин веќе ужива во своите новооткриени способности како јадење сладолед и со нетрпение очекува дека ќе може да ги израдува своите пет пријатели.

Мајката Марија, од Вајмондхем, Норфолк, рече: „Во периодот од 24 часа нејзината самодоверба толку многу се зголеми. Кејтлин шета низ градината и танцува со неа – како родител е убаво да се види. Ние сме многу благодарни на сите што го направија овој сон реалност“.

 

Кејтлин е родена со исклучително ретка состојба наречена симбрахидактилија која погодува само едно од 32.000 раѓања. Вроденото нарушување на раката обично предизвикува кратки прсти кои понекогаш се плетени и споени.

Во најтешките случаи, сите прсти може да недостасуваат и да се заменат со мали „влеки“ од кожа, според детската хуманитарна организација Reach.

Ова ѝ отежнало на Кејтлин да ги извршува секојдневните задачи како чешлање на косата.

 

Но, Марија, заедно со таткото на Кејтлин, Тери (45), пронашла високотехнолошко, но многу скапо решение – бионичка рака.

Тие се приклучија на листата на чекање за бионичка „херојска“ рака за Кејтлин, а во декември минатата година беа поканети на Open Bionics во Бристол на состанок.

Компанијата создава евтини 3D печатени бионички раце за лицата со ампутирани раце, кои се целосно функционални.

 

Марија, учителка по пливање, рече: „Минатата година го оставивме нејзиното име и на наше изненадување работите се движеа прилично брзо.

Но, бионичката „херојска“ рака чини 21.000 евра, па родителите на Кејтлин отвориле GoFundMe.

Марија додаде: „Бевме целосно обземени од великодушноста и љубезноста на луѓето“.

Кејтлин рече: „Животот е добар со мојата нова рака. Јадењето е лесно и сакам да можам да ја чешлам косата. Возбудена сум што ќе се вратам на училиште, мислам дека ќе добијам многу петки од моите пријатели“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *