ЕКСКЛУЗИВНО: Тренерот на Александар Волкановски објаснува зошто Македонецот може да ги победи Ислам, Хабиб И Конор Мек Грегор

Тренерот на македонецот Алекс Волкановски, Џо Лопез, е уверен дека кралот во перо категорија ќе го вреже неговото име во историјата на УФЦ 284 против Ислам Махачев – и верува дека неговиот борец нема да има проблеми ниту со легендите на октагонот Конор Мекгрегор и Хабиб Нурмагомедов.

 

 

34-годишниот Волкановски ќе дебитира во лесна категорија против семоќниот Дагестан во обид да се приклучи на многу избрана група борци и да владее во две дивизии.
Тој е јасен аутсајдер, но тренерот Џо Лопез – кој е со „Големиот“ од првиот ден и сè уште го тера да ја чисти салата од време на време – верува дека светскиот борец број 1 е многу потценет.

 

 

Тој верува дека неговиотудар може да го победи Махачев, од истата причина поради која верува дека Волкановси би го победил својот колега, дагестанската суперѕвезда Хабиб Нурмагомедов.
„Многу луѓе не разбираат колку всушност е силен Алекс“, вели Лопез. „Тој е многу тежок да се задржи.
„Ислам веројатно ќе го собори Алекс, но дали ќе може да го задржи? Тој ќе биде обесхрабрен кога Алекс ќе продолжи да станува. Тоа ќе го уништи психички. Мислам дека Алекс е веројатно подобар борач.  Конор е одличен напаѓач и одличен спортист, но тој е надвор од игра некое време и мислам дека гладот ​​не му е толкав, толку што му беше. Алекс секогаш сака да се подобрува и секогаш пробува нешто ново“.

 

 

Лопез, кој тренира борци повеќе од 20 години, со задоволство се сеќава на денот кога Волкановски влегол во борбената сала за слободен стил во Винданг на јужниот брег на Нов Јужен Велс.

Тој, исто така, живо се сеќава на моментот кога сфатил дека идниот шампион не е изграден како сите други.

Искуството на Волкановски да тренира со поголеми противници во салата – и атлетската позадина како рагбист во рагби лигата каде што тежел дури 97 килограми играјќи за „Warilla Gorillas“ – е уште една причина зошто Лопез мисли дека Алекс ќе го победи Махачев.

 

 

Волкановски, исто така, го ангажираше еден од најдобрите светски таленти за борби во Крег Џонс за да му помогне да се подготви за UFC 284, а Лопез верува дека тоа ќе биде огромна придобивка за Австралијците.

Тој многу тешко ја поднесе борбата со Брајан Ортега на UFC 266. Шампионот преживеа голема повреда за која Лопез признава дека е единствениот пат кога навистина бил загрижен за својот борец.

 

 

„Не сакав да се откажам од надежта. Ја знам упорноста на Волк да ги преброди работите. Единствениот пат кога се загрижив беше кога тој престана да се движи“, се присети Лопез.

„Мислев дека е готов. Тој се движеше, а потоа застана. Мислев дека е готов. Тоа е единствениот пат кога сум се чувствувал така. Вообичаено не ме фаќа паника или стрес. Не можам да дозволам емоциите да го попречат она што е пред мене“.

 

 


Лопез знае дека Волкановски ќе има огромна поддршка претстојниот викенд и вели дека половина од Волонгонг долетале во Перт за да ги поддржат.

„Сите со кои зборувам летаат за Перт“, се насмеа Лопез.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *