Елитните прости*утки се собраа на годинешниот самит на глобалната елита во Давос: „Побарувачката на услуги од нас расте, вечер ќе ги гледаме муцките на луѓето овде по хотелските соби!“

Глобалната елита која се справува со најголемите проблеми во светот – вклучително и родовата нееднаквост – на самитот во Давос го поттикнува порастот на проституцијата во швајцарскиот туристички град.

Побарувачката за сексуална работа вртоглаво расте секоја година на состанокот на светските лидери и деловните тајкуни кои доаѓаат од целиот свет за да се состануваат едни со други.

 

 

За време на петдневниот самит, една сексуална работничка по име Лијана рече дека се облекува во деловна облека за да не се истакнува меѓу раководните лица, и покрај тоа што проституцијата е легална во Швајцарија.
Таа изјави за „Билд“ дека редовно се гледа со Американец кој ја посетува Швајцарија повеќе пати годишно и е меѓу 2.700-те присутни на конференцијата.

Лијана наплаќа околу 700 евра (760 долари) за еден час и 2.300 евра (2.500 долари) за цела ноќ, плус патни трошоци.

Саломе Балтус, сексуална работничка и писателка, објави на „Твитер“: „Состанувањето во Швајцарија за време на #WWF самитот значи да се гледаат муцките на делегатите во ходникот на хотелот во 2 часот по полноќ – и потоа да ги споделите со нив подарените чоколади од ресторанот и да озборувате за богатите… #Давос #СЕФ“.

 

Менаџерката на една служба за придружба во Аргау, 200 километри оддалечена од самитот, вели дека веќе добила 11 резервации и 25 прашања – и очекува уште многу да следат оваа недела.

Таа изјави за „20 Minuten“: „Некои резервираат и придружба за себе и за своите вработени за да се забавуваат во хотелскиот апартман“.

Во 2020 година, истрагата на „Тајмс“ откри дека најмалку 100 проститутки патуваат во Давос на самитот.

Еден официјален возач на форумот рече дека собрал една сексуална работничка која тврдела дека била принудена од нејзиниот „шеф“ да спие со постар клиент во хотел на делегати.

 

Меѓу темите за дискусија на овогодинешниот самит се војната во Украина, глобалните стапки на инфлација, климатските промени и нееднаквоста.

Првата дама на Украина Олена Зеленска денеска ќе има ретко меѓународно обраќање на годишниот собир.

Собирот на елитата е редовно искривен од критичарите кои тврдат дека присутните се премногу недопирливи или премногу профитабилни или моќни за да ги задоволат потребите на обичните луѓе и на планетата.

 

 

 • Pero напиша:

  daj ne zaebavaj, kako vaka prostiputki? pa toa se sve nekoi kralici, nekoi zvezdi, elitni druzba, delovni pridruznicki, tiktokerki insta ili kako i uste gi narekuvate
  daj nemojete ke ve tuzat sto gi narekuvate prostiputki

 • Pero pero напиша:

  Pero daj bidi iskren i kazi dali postoi post na motika kaj sto nemas komentirano???

  • Pero напиша:

   e ajde kazi dali pogresno pisav? dali nevistinito komentiram???
   ima, me mrzi na site da pisuvam,
   ali stvarno ova e za sekakva osuda od zvezdfi planeti kralici magarici, gi narekoa prostiputki…

   • Adam напиша:

    Pece eve jas ke ti kazam
    Sekoj tvoj komentar e pogresen, negativen , iritiracki , poln so omraza
    Ako gledas na sekoj tvoj komentar imat po nekoj so ti pisit deka mnogu go tupis i ako ne ti odgovarat ovaj sajt ne go postuvaj

 • Nekoj напиша:

  Ostavete go Pero da si komentira. Negovo mislenje e, moze da go iskaze. A I vo pravo e chovekot.

 • Pero напиша:

  niti imam namera da iritiram niti da omalovazuvam, se trudam da sum realen…pa neli sloboda na govor e da si kazes sto mislis, duri sega vo severna rekoa deka sekoj ima rpavo da si kaze, pa neli pred nekoj den za postovi sto bea oznaceni kako govor na omraza, se bese kazano deka toa e ok..
  jas nesakam nikogo da navredam, samo od nepismeni idioti pravite idoli, kralici, zvezdi…lugeto leb nemaat da jadat, neznaat kako ke go pominat denot, a vievozdigate idioti , ok, niven zivot, ama pogledni podlaboko vo sustinata i ke vidis dali suim vo pravo ili ne

 • Rade напиша:

  A biznismenive bas gi zdobole i za biznis i za ukraina, i za energetskata kriza a najmalku za komentarite na Pero, otidoa tamu da si se iznaebat siroti.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.