Етиопија, Сомалија и Кенија ја живеат најлошата суша во изминативе 4 децении, која остави ГЛАДНИ дури 12 милиони луѓе

Последните пет дождовни сезони од крајот на 2020 година пропаднаа, предизвикувајќи ја најтешката суша во последните четири децении во Етиопија, Сомалија и Кенија. Следната сезона на дождови, од март до мај, се очекува да биде под просекот. Сушата остави 12 милиони луѓе „сериозно необезбедени со храна“ во Етиопија, каде смртоносниот конфликт го опустоши и северот, според ОН.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • Pero напиша:

    namesto da ja uniustuvaa Ukraina, americkite teroristi mozea tie 100-200 milijardi da gi nasocat tuka i od ovie drzavi da napravea stabilni drzavi i pak da imaat korist, ama pusto glup i lakom narod, na kraj ke izgubat se

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.