Езерото „Скелетон“: Мистеријата на античките мигранти на Хималаите

Во највисоките врвови на индиските хималајски планини се наоѓа едно од најмистериозните места на планетата – езерото Рупкунд, кое поради неговото темно наследство беше наречено „Езеро на скелетите“. Сместено далеку од цивилизацијата, езерото стана предмет на внимание на научниците кои открија неверојатни детали од неговата историја.

 

 

Локалните легенди раскажуваат за античка група која била фатена во планински град и ги оставила своите тела на брегот на езерото. Сепак, како што се испостави, вистината беше многу посложена и повозбудлива. Анализата на староста и геномите на коските открила нешто чудно – жртвите биле разделени 1.000 години и имале сосема различно потекло.

Професорот Дејвид Рајх од Медицинскиот факултет Харвард во 2019 година рече дека употребата на современи технологии како што се биомолекуларните анализи и древната ДНК овозможила да се откријат мистериите на езерото Рупкунд. Според него, на ова место пред само неколку стотини години умреле мигранти од источниот Медитеран, со педигре потполно туѓо за регионот.

Објавени во списанието „Nature Communications“, резултатите се првиот извештај за целокупното собирање на геном и анализа на античка ДНК од Индија. Изненадувачки, езерото Рупкунд на голема надморска височина е едно од ретките места на потконтинентот каде студената клима го фаворизира зачувувањето на древната ДНК.

Но, она што го прави овој случај навистина уникатен не се само генетските тестови, туку и коскените изотопи. Рајх и неговите колеги откриле значителни разлики во исхраната и можните места на потекло на жртвите, што уште еднаш ја нагласува мистеријата на античкиот инцидент.

.Според истражувачите, овие луѓе можеби биле аџии кои се упатувале кон блискиот храм, но одговорот на прашањето (како умреле?) останува мистерија скриена во водите на езерото Скелетон.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • Жарко Г. напиша:

    Рајх и неговите колеги немаат поим за што зборуваат…
    Според Татарската Академија на науките во Сафија и едните и другите коски се на старите татари ( денес како што се нарекуваат бугари). Едните, аџиите, им оделе да им се поклонат на коските на своите дамнешни предци и сакале да се избањаат во езерото, ама бидејќи не знаеле да пливаат се удавиле. Инаку татарие се постари и од Универзумот, ако не знаете. И…ондак то…ГОВОР НА ОМРАЗА…ГАРАНТ!!!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *